Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Szóstki

 

Jus Accardo

            

          Dotyk #1

 

 

 

 

Wydawnictwo: DREAMS
Rzeszów 2013
Tytuł oryginału: Touch (A Denazen Novel #1)
Przekład: Dariusz Bakalarz

 

 

 

Wyobraźcie sobie, że pewnego wieczoru, a właściwie nocy, tuż pod Waszymi stopami ląduje pewien przystojniak. Nie wiecie tak do końca czy owy przystojniak to prawdziwy facet, taki z krwi i kości, czy może to wytwór Waszej wyobraźni. Kiedy człowiek jest świeżo po imprezie, to faktycznie trudno jest mu jednoznacznie stwierdzić co jest prawdą a co fikcją. A już chyba totalnym przegięciem jest, gdy ten nieznajomy domaga się Waszych… butów! Nawet Królowa Odlotów, jak mówią o niej przyjaciele i znajomi, jest tym faktem nieco zaskoczona.

Deznee Cross, bo o niej mowa, to siedemnastoletnia dziewczyna z głową pełną szalonych pomysłów. Uwielbia imprezować, kocha ryzyko, a jej kluczowym celem jest doprowadzanie swojego ojca do stanu wrzenia. Wykorzystuje ku temu każdą nadarzającą się sytuację, jednocześnie czerpiąc satysfakcję, widząc efekty swoich działań. Dez nie pamięta swojej matki. Ojciec twierdzi, że zmarła wiele lat temu, a ona mu wierzy. Bo i dlaczego miałby kłamać? Przecież takie rzeczy się zdarzają. Odkąd dziewczyna pamięta, zawsze miała obok siebie tylko ojca, genialnego prawnika, który wszystko wie najlepiej.

Życie Dez zmienia się diametralnie, gdy pewnej nocy u jej stóp ląduje przystojny, choć trochę dziwny, dziewiętnastolatek. Od razu widać, że coś z nim nie jest w porządku. W dodatku ktoś ewidentnie chce go dopaść. Dla Deznee jest to doskonała okazja, aby zabrać chłopaka do domu i tym samym doprowadzić ojca do pasji. Jednak już niedługo przekona się, że tym razem popełniła ogromny błąd. Kale nie powinien był w ogóle znaleźć się w jej domu. Przyprowadzając go tam, naraziła go na wielkie niebezpieczeństwo. Dlaczego? Co łączy jej ojca z nieznajomym? Jakie tajemnice ukrywał przez te wszystkie lata znienawidzony przez nią rodziciel?

(…) Obserwował mnie bacznie przez chwilę, zrobił kilka kroków wstecz i znalazł się bliżej drzwi.

– Już więcej nie pozwolę im się wykorzystać.

– Do czego? – Coś mi mówiło, że nie chodzi o przynoszenie kawy ani przekąsek. W żołądku przelewały mi się kwasy.

Zmrużył oczy. Biło z nich tyle nienawiści, że aż zadrżałam.

– Jeśli spróbujesz mnie zatrzymać, zabiję cię.

– Dobra, dobra. – Podniosłam ręce w geście, miałam nadzieję, kapitulacji. Coś w jego oczach dawało do zrozumienia, że nie żartuje. Zamiast jednak przerażenia – głosik w głowie podpowiadał, że powinnam się bać – czułam zaintrygowanie. Cały tata. Zaprzyjaźnić się z człowiekiem, który straszy morderstwem. Dobrze, że mi nic nie grozi.

– Może na początek powiesz mi, kim twoim zdaniem jest mój ojciec?

– To Diabeł z Denazen.

– Tak, tak, diabeł. Załapałam za pierwszym razem. Ale on jest tylko prawnikiem. Już samo to świadczy, że niezły z niego dupek, ale…

– Nie, ten człowiek jest mordercą.

Kopara mi opadła. Ten koleś miał czelność (…)*

I jak po takiej informacji przejść do porządku dziennego? Co ten cały Kale sobie myśli, żeby tak oczerniać ojca Dez! A może jednak facet ma rację? Może dziewczyna nie wie wszystkiego o swoim ojcu? I czym, u licha, jest Denazen? Na te wszystkie pytania przyjdą odpowiedzi z czasem. Dziewczyna bardzo szybko będzie musiała stawić czoło wielkiemu niebezpieczeństwu. Wraz z Kalem będzie odkrywać kolejne elementy układanki, które w końcu doprowadzą ją do poznania prawdy. Na swojej drodze będzie również spotykać ludzi, którym nie do końca można zaufać. Wokół niej zaczną rozgrywać się sceny, o których nigdy nie śmiała myśleć nawet sama Królowa Odlotów uwielbiająca adrenalinę.

A kim tak naprawdę jest Kale? Przede wszystkim jest on chłopakiem o niezwykłym, choć bardzo niebezpiecznym darze. Potrafi zabijać dotykiem. Każdy, kto choćby jedynie otrze się o niego, natychmiast zamienia się w proch. Jedynie Dez ten specyficzny dar nie dotyczy. Kale może dotykać dziewczynę bez żadnych ograniczeń, nie robiąc jej krzywdy. Chłopak nazywany jest także „Szóstką” lub „98”. Dlaczego? O tym dowiecie się, czytając Dotyk.

Niniejsza powieść jest pierwszą częścią serii Denazen. Jej kontynuację stanowią: Untouched, Toxic, Faceless oraz Tremble. Untouched i Toxic ukazały się już na amerykańskim rynku wydawniczym, natomiast premiera dwóch pozostałych przewidziana jest już niedługo. W tym przypadku jest to moje drugie spotkanie z romansem paranormalnym i czuję, że zaczynam powoli przekonywać się do tego rodzaju literatury.

 

 

Dotyk to przede wszystkim książka przeznaczona dla młodzieży, choć nie zaszkodzi, aby dorośli również się z nią zapoznali. Powieść zaliczana jest do urban fantasy, a jednym z jej głównych wątków jest romans paranormalny. Można też przyjąć, że jest to thriller, ponieważ emocje, jakie towarzyszą czytaniu są naprawdę ogromne. Czytelnik wciąż zastanawia się jak Dez i Kale poradzą sobie w starciu z niebezpieczeństwem. Czy wyjdą z tego cało? Przecież śmierć jest tak blisko. I do czego potrzebny im ktoś, kogo nazywają „Żniwiarz"?

Dotyk to również opowieść o niezwykłej miłości i przyjaźni. To również historia o swego rodzaju przemianie, która zachodzi w Deznee Cross. Ze zbuntowanej dziewczyny, myślącej jedynie o tym, jak zdenerwować ojca, powoli staje się odpowiedzialną młodą osobą. Przewartościowuje swoje życie i stara się chronić tych, na których jej zależy, a robi to nawet własnym kosztem. Podejmuje ryzyko, nie myśląc o sobie i własnym bezpieczeństwie. Dla niej liczy się tylko walka ze Złem, którego istnienie w końcu do niej dociera. Znika gdzieś beztroskie, imprezowe życie, a zaczyna się poważna gra o najwyższe cele.

W tej powieści można także dopatrzeć się problemu poszukiwania własnej tożsamości. To, co niemal od urodzenia uznawało się za prawdę, nagle pryska jak bańka mydlana i trzeba rozpocząć wszystko od początku. Może nawet naprawić błędy wyrządzone przez kogoś innego?

A jacy są sami bohaterowie? Na pewno bardzo wyraziści i z łatwością dający się odczytać. Czytelnik tak naprawdę nie musi zbyt długo zastanawiać się nad słusznością ich postępowania, ponieważ motywy ich działania są jasno pokazane. Oczywiście tę opinię przedstawiam z perspektywy osoby dorosłej. Być może młody czytelnik będzie tę kwestię widział inaczej.

W tej książce nie brakuje także humoru. Myślę, że ci, którzy lubią uśmiechnąć się nad lekturą, na pewno nie rozczarują się, czytając Dotyk. Ponieważ powieść adresowana jest do młodzieży, takim też, młodzieżowym językiem jest napisana. Uważam, że stanowi ona doskonałą lekturę dla osób gustujących w tego rodzaju literaturze. Jeśli o mnie chodzi, to bardzo chętnie dowiedziałabym się, jakie są dalsze losy Dez i Kale’a, zwłaszcza że w tej części serii wiele kwestii nie zostało wyjaśnionych do końca. Mam nadzieję, że już niedługo czytelnicy w Polsce będą mogli się o tym przekonać.

 

 

Moja ocena: 5/6

 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu

  * J. Accardo, Dotyk, Wyd. Dreams, Rzeszów 2013, s. 26-27.

 


prawa autorskie zastrzeżone

niedziela, 03 lutego 2013, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2013/02/03 18:17:40
To się zapowiada na fantastyczną trylogię dla młodzieży, a takich nigdy za wiele! Przyjemnie patrzeć, jak wydawnictwo się rozwija :)
-
krainaczytania
2013/02/03 18:25:25
@Danusia
Tych części jest pięć ;-) Z tym, że trzy już ujrzały światło dzienne, a dwie dopiero zrobią to w tym roku. U nas na razie część pierwsza jest dostępna. :-) A Wydawnictwo niech się rozwija, bo to, co wydają jest po prostu rewelacyjne :-)))
-
prosperiusz
2013/02/03 19:11:24
Zapowiada się ciekawie, fakt :-)
-
wiosenka27
2013/02/03 19:30:29
Paranormalne powieści czy filmy nigdy mnie nie fascynowały. Jednak nie zarzekam się, że kiedyś po nie sięgnę bo moje doświadczenie mówi mi, że gust ( w każdej dziedzinie życia) zmienia się z biegiem czasu. Dlatego chętnie będę śledzić kolejne Twoje recenzje kolejnych tomów:)
p.s Na mojej liście pojawiła się właśnie 7 przeczytana pozycja. A od przyszłego tygodnia mam ferie więc mam plany trochę ją wydłużyć:)
Pozdrawiam:)
-
ksiazkowka
2013/02/03 19:52:38
Z romansem paranormalnym jest mi od długiego już czasu bardzo nie po drodze i nic mnie do powrotu nie ciągnie - może za jakiś czas się to zmieni... :)
-
krainaczytania
2013/02/04 08:10:02
@Prosperiusz
Bo to jest bardzo ciekawe :-)
-
krainaczytania
2013/02/04 08:15:05
@Wiosenka27
Mnie też jakoś nigdy nie fascynowały specjalnie, ale ostatnio zauważyłam, że to się zmienia i to nie tylko w kwestii tego gatunku literatury. Tak samo dzieje się w przypadku klasyki. Kiedyś omijałam, a teraz pochłaniałabym tomami. Być może masz rację, że to przychodzi z wiekiem ;-) Na kolejne tomy tej serii trzeba będzie jeszcze poczekać, więc trochę czasu upłynie zanim pojawią się ich recenzje. :-) Cieszę się, że jesteś wytrwała w swoim postanowieniu i robisz tę listę. Ja też będę mieć ferie od przyszłego tygodnia, więc pewnie tych recenzji na blogu ukaże się więcej. Pochwalę Ci się, że w styczniu przeczytałam 10 książek! Jak dla mnie to sukces ogromny :-)
-
krainaczytania
2013/02/04 08:16:36
@Ewa
Ale ja napisałam też, że romans paranormalny to tylko jeden z wątków ;-) Jak dla mnie to jest głównie thriller dla młodzieży, a przecież Ty uwielbiasz thrillery ;-) Może jednak nie skreślaj tej książki na starcie, co? :-)
-
cyrysia
2013/02/04 09:29:37
Swego czasu miałam bzika na punkcie romansów paranormalnych, ale już mi przeszło. Nie oznacza to jednak, że nie lubię od czasu do czasu sięgnąć po ten gatunek, wręcz przeciwnie. Zachęciłaś mnie tak bardzo, że muszę mieć koniecznie tę książkę.
-
krainaczytania
2013/02/04 09:33:45
@Cyrysia
Tak jak napisałam, w tej książce znajdziesz jeszcze elementy thrillera, więc jak na Twój gust rewelacja. Taką przynajmniej mam nadzieję, bo już Cię trochę znam ;-) Ja jestem bardzo ciekawa kolejnych części serii :-)
-
polonisty
2013/02/04 15:16:57
sama się nad nią zastanawiałam, już wcześniej czytałam opis. po Twoim opisie znów się nad nią zastanowię:) wydaje się fajna i moje klimaty:)
-
krainaczytania
2013/02/04 16:18:41
@Polonisty
Tak po prawdzie, to wiedziałam, że Ciebie szczególnie ta książka może zainteresować. Już trochę znam Twój gust, więc czułam, że ta powieść jest w sam raz dla Ciebie. Tak więc poluj na nią :-)
-
polonisty
2013/02/04 20:49:06
no romansów paranormalnych to u mnie dużo;P ale będę polować i na następny:)
-
krainaczytania
2013/02/05 12:38:31
@Polonisty
Powodzenia w polowaniu ;-)
-
ksiazkowka
2013/02/05 16:33:08
Thrillery tak, ale czy w takim zestawieniu? No cóż, pomyślę jeszcze. :)
-
krainaczytania
2013/02/06 09:09:40
@Ewa
Ja monotematyczności na blogu unikam jak ognia, bo monotematyczność jest nudna. Popatrz na naszych polityków. Wciąż wałkują o tym samym i już praktycznie nikt nie chce ich słuchać :-) Ja piszę dla wszystkich czytelników i to dla nich sięgam po książki, które może i nieco mniej mnie interesują, bo wiem, że nie jestem sama w blogosferze. Już wielokrotnie pisałam, że gdybym czytała tylko to, co mnie naprawdę interesuje, to "Kraina Czytania" byłaby blogiem romansowym, historycznym i obyczajowym, a tak nie chcę, dlatego sięgam też po inne gatunki. Poza tym, nigdy nie wiadomo kogo spotkamy na swojej drodze, więc dobrze mieć wszechstronną wiedzę książkową, żeby móc się interesująco wypowiedzieć :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?