Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Okrutny książę Galeazzo

 

Isabell Pfeiffer

 

        W Roku Skorpiona

 

 

 

Wydawnictwo: DREAMS
Rzeszów 2012
Tytuł oryginału: Im Jahr des Skorpions
Przekład: Anna Maria Adamczyk

 

 

 

 

Są tacy, którzy twierdzą, że każdy człowiek przychodzi na ten świat z jakiegoś konkretnego powodu. Nikt z nas nie pojawia się tutaj przypadkowo. Od momentu urodzenia, każdemu z nas towarzyszy przeznaczenie. Jedni rodzą się po to, aby pomagać potrzebującym. Zadaniem innych jest pozostawić po sobie trwały ślad w postaci jakichś niezapomnianych dzieł, chociażby literackich. Z kolei ktoś inny przybywa na świat jedynie po to, aby siać Zło i budzić strach w ludziach, którzy go otaczają. Ale jak powinien zachować się człowiek, który pewnego dnia słyszy, że urodził się tylko dlatego, aby zabić?

Eleni urodziła się w Roku Skorpiona. Jej przyjście na świat nie było łatwe. W niewielkiej, prymitywnej wiosce trudno było uświadczyć odpowiedniej opieki medycznej. Gdyby nie pomoc przypadkowej Cyganki, nie wiadomo czy dziewczynce byłoby dane żyć. Choć z drugiej strony można przypuszczać, że owa Cyganka nie pojawiła się tam bez powodu. Eleni nigdy nie poznała swojego ojca. Matka również nie towarzyszyła jej zbyt długo. Zmarła, kiedy dziewczynka była jeszcze bardzo mała. Po jej śmierci Eleni trafia pod opiekę wujostwa. Tam pozbawiona ciepła i rodzicielskiej miłości musi dbać sama o siebie. Kiedy dziewczynka kończy czternaście lat, jej opiekunowie postanawiają wydać ją za mąż za miejscowego szewca, który nie stroni od alkoholu. Eleni buntuje się i postanawia uciec przy najbliższej okazji, która nadarza się dość szybko. Pewnego dnia na swojej drodze dziewczyna spotyka wędrownego kuglarza wyposażonego w podwójny flet, któremu towarzyszy małpka o imieniu Sirra. Kuglarzowi na imię Bertot. Pomiędzy nim a Eleni bardzo szybko nawiązuje się przyjaźń. Kim jest tajemniczy iluzjonista, z którym dziewczyna wyrusza w drogę do Tikry? Jaką rolę odegra w życiu Eleni ten o wiele lat starszy mężczyzna? Czy pojawił się na jej drodze przypadkiem, czy może jest on częścią jej przeznaczenia?

Tikra to stolica pewnego księstwa położonego nad brzegiem Rivony. W owej krainie władzę sprawuje okrutny książę Galeazzo, którego poddani zwą Skorpionem, ponieważ podobnie jak Eleni, urodził się w Roku Skorpiona. Co takiego łączy tę czternastolatkę z tyranem, który nie waha się skracać o głowę swoich przeciwników? Jak zachowa się Eleni słysząc słowa przepowiedni? Czy naprawdę jest tą, która urodziła się tylko dlatego, aby zabić?

W Roku Skorpiona to kolejna książka adresowana do młodzieży, która wyszła spod pióra niemieckiej pisarki, która zanim zdecydowała się na publikację powieści dla młodzieży, pisała głównie książki historyczne. Generalnie do literatury niemieckiej nie trzeba mnie przekonywać, dlatego też i po tę lekturę sięgnęłam z przekonaniem, że nie powinnam się zawieść. I tak też się stało. Powieść obfituje w wiele przygód, które są udziałem głównej bohaterki. Czytelnik może znaleźć tutaj szereg emocji począwszy od lęku o losy bohaterów, a skończywszy na uczuciach radości, jakie przeżywają.

Ta powieść dotyka przede wszystkim kwestii przyjaźni. Literatura dziecięca i młodzieżowa generalnie powinna edukować, ponieważ skierowana jest do czytelników, którzy poszukują pewnych życiowych dróg, a książki tego rodzaju powinny im tylko w tym pomagać. Tak też jest i w tym przypadku. Choć Eleni z racji urodzenia naznaczona jest Złem, to jednak wyraźnie widać, że chce tego Zła uniknąć za wszelką cenę. Boi się, że może stać się taka sama, jak ci, którzy mordują w imię rozkazu i jakichś wypaczonych zasad panujących w krainie Skorpiona. Dziewczyna wiele razy jest w niebezpieczeństwie. Podobnie jak wiele razy staje się przypadkowym świadkiem egzekucji nie tylko ludzi, którzy są jej obcy, ale także tych, którzy nie są jej obojętni, wręcz należą do grona jej przyjaciół. Widzi ból, cierpienie, ale również zawodzi się na tych, którym powinna ufać.

Oprócz przyjaźni jest też miłość, pomimo że nie jest wyeksponowana zbyt silnie i należy ją czytać pomiędzy wierszami. Jest też poświęcenie i to w największym wymiarze. Poświęcenie, które oznacza oddanie życia dla ratowania tych, na których bardzo zależy. Oczywiście ma tutaj również miejsce odwieczna walka Dobra ze Złem. Te wszystkie elementy, choć jest ich sporo, są niezwykle umiejętnie wyważone i nie przytłaczają się wzajemnie, co uważam za ogromną zaletę tej powieści. Z kolei bohaterowie są wyraziści i pozwalający na dokonanie analizy swojego zachowania. Nie wszystko zostało tutaj dopowiedziane do końca. Niektórych czytelników może to rozczarować, natomiast niektórzy będą zadowoleni, mając możliwość samodzielnego dokończenia powieści.

Książkę polecam nie tylko młodym czytelnikom. Myślę, że ci starsi również odnajdą w niej coś dla siebie. Ta powieść tchnie egzotyką w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czytając ją odniosłam wrażenie, że owa tajemnicza kraina mogłaby znajdować się gdzieś na terenie Indii. Oczywiście to tylko takie moje indywidualne odczucie, ponieważ na kartach powieści nie ma o tym mowy.

Cóż mogę napisać na koniec? Otóż, sięgnijcie po tę powieść bezwarunkowo i pozwólcie przenieść się do krainy, gdzie wszystko naznaczone jest Rokiem Skorpiona.

 

 

Moja ocena: 5/6

 

 

prawa autorskie zastrzeżoneponiedziałek, 14 stycznia 2013, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ksiazkowka
2013/01/14 18:01:50
Od dawna kusi mnie na tego typu pozycję, ale jakoś nie mogłam na nic konkretnego trafić. Teraz już mam jakiś punkt zaczepienia. :) Póki co zagłębiam się w "Baśniarza" - zobaczymy co z tego wyniknie. :)
-
avo_lusion
2013/01/14 18:06:14
Dobre powieści młodzieżowe potrafią niesamowicie wciągnąć, wiem coś o tym:) Ciekawa propozycja!!
-
krainaczytania
2013/01/14 18:06:35
@Ewa
Bardzo się cieszę, że to u mnie znalazłaś "punt zaczepienia" ;-) A co do "Baśniarza", to mam nadzieję, że na chwilę "stracisz" głos po przeczytaniu ostatniej strony, tak jak ja i wiele innych osób. Nawet nie wiesz, jaka odpowiedzialność na mnie spoczywa, bo w końcu trąbię na wszystkie strony o fenomenie tej powieści :-)))
-
krainaczytania
2013/01/14 18:08:00
@Danusia
Bardzo ciekawa, jak wszystkie, które do tej pory czytałam, a które wyprodukowało Wydawnictwo Dreams :-)
-
cyrysia
2013/01/14 18:45:23
Ostatnio bardzo dużo czytam powieści młodzieżowych i tylko od czasu do czasu przeplatam innym gatunkiem literackim. ,,Rok skorpiona'' zapowiada się całkiem interesująco, więc będę miała go na uwadze w wolnej chwili, gdyż teraz mam nieco inne priorytety czytelnicze.
-
krainaczytania
2013/01/14 22:36:45
@Cyrysia
Rozumiem :-) Ja jak popatrzę na swój wielgachny stosik i analizuję swoje czytelnicze priorytety, to mam poważny dylemat, po którą książkę sięgnąć najpierw. Zdarza się, że łapię na chybił trafił ;-)
-
polonisty
2013/01/14 23:05:49
o! coś dla mnie:) tylko czy u mnie jest. tytuł i okładka raczej nie zachęcają... ale fabuła wydaje się wciągająca...
-
krainaczytania
2013/01/14 23:11:24
@Polonisty
Jeśli chodzi o tytuł, to nie sposób dać inny, zważywszy na fabułę :-) A okładka to bardziej rzecz gustu :-) Myślę, że książka by Ci się spodobała. Jak panie w bibliotece nie kupiły, to spróbuj je zmanipulować ;-)
-
felicja79
2013/01/15 18:10:00
Zdaje się być bajkowa ta książka :-). Zaciekawiłaś mnie. Po literaturę dla młodzieży chętnie sięgam.
-
krainaczytania
2013/01/16 10:39:59
@Felicja
Bo to faktycznie taka trochę baśń jest :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?