Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Podsumowania nadszedł czas

 

Koniec każdego roku z reguły wiąże się z przeprowadzaniem wszelkiego rodzaju podsumowań i robienia planów na rok kolejny. W zeszłym roku takiego podsumowania nie robiłam, ponieważ uznałam, że bloguję dopiero od kilku miesięcy i jeszcze za bardzo nie mam się czym chwalić. Zakończenie roku 2012 jest takim momentem, kiedy mogę już napisać coś konkretnego na temat swoich osiągnięć czytelniczych i twórczych.

Zacznę może od tego, że w tym roku kalendarzowym przeczytałam 75 książek. Nie wiem czy to dużo, czy mało. Dla mnie z pewnością jest to sporo, zważywszy że generalnie nie mam zbyt dużo czasu na czytanie. Jednak cel, który założyłam sobie w styczniu tego roku nie został przeze mnie osiągnięty. Wykazałam się zbyt dużą ambicją i zwyczajnie przeliczyłam swoje siły, przyjmując, że przeczytam tych książek aż 100! W związku z tym postanowiłam przyznać takie swoje prywatne wyróżnienia lekturom, które zrobiły na mnie naprawdę wyjątkowe wrażenie, choć najwyższych ocen wystawiłam znacznie więcej niż będzie to wynikać z poniższego rankingu. Wyróżnienia podzieliłam na kategorie. Zaznaczam, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia. Tak więc aby nie przedłużać, przechodzę do rzeczy.

 

Najlepsza baśń

Antonia Michaelis Tygrysi Księżyc (przeczytaj recenzję)

Najlepsza biografia

Wiesław (Wesley) Adamczyk – Kiedy Bóg odwrócił wzrok

(przeczytaj recenzję)

Najlepszy kryminał

J.D. Bujak – Bilbord (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść fantasy

Agnieszka Steur – Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

(przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść historyczna

Renata Czarnecka – Królowa w kolorze karminu (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść obyczajowa

Renata L. Górska – Błędne siostry (przeczytaj recenzję)

Najlepsza saga

Judith Lennox Krok w nieznane (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść sensacyjna

Agnieszka Lingas-Łoniewska Trylogia

Najlepszy thriller

Adam Zalewski – Małe miasteczko (przeczytaj recenzję)

Agnieszka Lingas-Łoniewska Szósty (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść XIX-wieczna

Jane Austen – Mansfield Park (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść o miłości

Agnieszka Lingas-Łoniewska – Zakład o miłość (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść z duchami w tle

Magdalena Zimniak – Pokój Marty (przeczytaj recenzję)

Najlepsza powieść dla młodzieży

Agnieszka Steur – Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

(przeczytaj recenzję)

Agnieszka Gil – Herbata z jaśminem (przeczytaj recenzję)

Najlepszy debiut

Agnieszka Steur – Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

(przeczytaj recenzję)

W przypadku niektórych kategorii umieściłam dwie książki, które uważam za najlepsze w 2012 roku, ponieważ zwyczajnie nie umiałam zdecydować, która z nich ewentualnie byłaby lepsza. Ci, którzy uważnie czytają mojego bloga zapewne zastanawiają się, gdzie podziewa się powieść, która praktycznie odebrała mi mowę. Aby nie trzymać Was dłużej w niepewności oznajmiam, że

Książką Roku 2012 na blogu Kraina Czytania została powieść

Antonii Michaelis pod tytułem

Baśniarz

recenzja powieści tutaj

Myślę, że ten tytuł jest w pełni zasłużony dla tej pozycji i wielu z Was podzieli moje zdanie.

Chciałabym też zwrócić uwagę na jedno z wydawnictw, które w mijającym roku przykuło moją uwagę. Jest to Wydawnictwo stosunkowo młode, lecz prężnie rozwijające się. Mowa oczywiście o rzeszowskim Wydawnictwie Dreams. Już w Nowy Rok będziecie mogli na moim blogu przeczytać znacznie więcej na temat tego Wydawnictwa, a to za sprawą wywiadu, jakiego udzieliła mi jego właścicielka, Pani Lidia Miś-Nowak. Serdecznie Was zapraszam, bo naprawdę będzie to wywiad bardzo ciekawy i zdradzający wiele szczegółów dotyczących tej drugiej strony publikowania książek, bo przecież nie wystarczy książki jedynie napisać.

Co jeszcze spotkało mnie w mijającym roku? Otóż w maju wspólnie z Autorką Książek Zbójeckich wydałyśmy antologię opowiadań pod tytułem Szkice z życia. E-book został bardzo dobrze przyjęty przez Czytelników pomimo słów krytyki, które pojawiały się jeszcze zanim cokolwiek ujrzało światło dzienne. Moje opowiadanie pod tytułem Ostatnia misja wywołało również szereg emocji u Czytelników. Dla mnie jest to ogromna motywacja do tego, aby pisać. Wszystkim Czytelnikom, którzy ciepło przyjęli tę antologię serdecznie dziękuję, mając jednocześnie nadzieję, że kolejny nasz wspólny projekt dotyczący pisania bajek podzieli losy Szkiców z życia.

Zupełnie nieświadomie napisałam też blogową powieść fantasy pod tytułem Literackie podróże Weroniki, która zarazem stanowiła formę jednego z cykli literackich. Drugim był cykl o Józefie Ignacym Kraszewskim. W tym roku kalendarzowym wzięłam i nadal biorę udział w czterech wyzwaniach czytelniczych, czyli Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa, Klub Miłośników Jane Austen, Czytamy Anię, a także od czasu do czasu Czytamy fantastykę. Zostałam również laureatką pierwszego miejsca w Wielkim Konkursie – Blogerzy dla Korczaka. Przeprowadziłam szereg interesujących wywiadów z polskimi pisarzami.

A co w przyszłym roku? Na chwilę obecną nie mam jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów. Zapewne do blogowania podejdę spontanicznie, jak zawsze. Na pewno pozostanie cykl Literat Miesiąca, który chciałabym rozszerzyć o pisarzy obcych. Robię w tym kierunku wszystko, co mogę i mam nadzieję, że któregoś dnia na moim blogu ukaże się wywiad w wersji dwujęzycznej. Na wiosnę myślę wystartować z kolejnym cyklem literackim. Niemniej jego tematyki na razie nie będę zdradzać. Niech pozostanie niespodzianką. Chcę również przedstawiać Wam książki stare i zapomniane, wydane jeszcze w ubiegłym stuleciu. Aczkolwiek fakt ten wcale nie oznacza, że zupełnie zrezygnuję z czytania nowości. Nowe publikacje nadal będą się pojawiać na blogu. Mam też zamiar czytać w oryginale i omawiać powieści, które nie zostały jeszcze w Polsce wydane. To chyba tyle, jeśli chodzi o plany na przyszły rok. Reszta, jak wspomniałam, będzie wynikiem moich spontanicznych działań.

I na koniec przyjmijcie ode mnie najserdeczniejsze życzenia noworoczne.

 niedziela, 30 grudnia 2012, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/12/30 18:20:32
To niesamowite, jak dużo się u nas wydaje. Ja przeczytałam ok. setki książek w tym roku, ale żadnej z tych, którą tu wymieniłaś. Wszystkieo najlepszego w Nowym Roku!
-
krainaczytania
2012/12/30 18:25:45
@lala.lu
Witaj :-) Naprawdę sporo książek przeczytałaś. Gratuluję! Może któraś z tych wymienionych przeze mnie Cię zainteresuje i w przyszłym roku po nią sięgniesz? :-) Dziękuję za życzenia i jeszcze raz wszystkiego dobrego :-)
-
Gość: cyrysia, *.cdma.centertel.pl
2012/12/30 18:50:10
Widzę, że wyróżniłaś niemal wszystkie powieści wydane w tym roku przez Agnieszkę Łoniewską. Zgadzam się z takim wyborem w zupełności :-) Także ,,Błędne siostry'' zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Nie znam natomiast ,,Baśniarza'', ale muszę poznać koniecznie!
Życzę wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku.
-
krainaczytania
2012/12/30 18:55:05
@Cyrysia
"Zakład o miłość" nie był wydany w tym roku, ale ja tę książkę dopiero w tym roku przeczytałam, dlatego została wyróżniona. Poza tym Aga pisze tak fantastycznie, że nie sposób było jej nie wyróżnić. Cieszy mnie też, że wśród tych wyróżnień znalazły się w większości polskie nazwiska. A Renata Czarnecka pobiła Philippę Gregory, oczywiście w moim odczuciu :-) "Baśniarza" koniecznie przeczytaj :-)
-
2012/12/30 19:02:45
Ja krótkie podsumowanie roku opublikuję jutro, więc na razie śledzę, co ciekawego proponują inni blogerzy.
Pięknego i owocnego roku, który nastąpi wkrótce:)
-
krainaczytania
2012/12/30 19:09:02
@Nutta
Dziękuję za życzenia :* Na pewno do Ciebie zajrzę i zobaczę jak Ci minął rok :-)
-
polonisty
2012/12/30 19:29:43
życzę byś w przyszłym roku dobiła do setki:*
ja nie wiem ile przeczytałam, dużo raczej:) ale coś ciekawego przeczytałam i niedługo będzie u mnie recenzja... coś co i ty lubisz:)
-
felicja79
2012/12/30 19:49:07
Bardzo dobry pomysł z tymi kategoriami! Czytam Twój blog regularnie, więc zwycięzcy poszczególnych kategorii nie są zaskoczeniem, z wieloma decyzjami się zgadzam :-). W Nowym Roku życzę Ci wielu równie udanych lektur!
-
ksiazkowka
2012/12/30 19:51:20
Moja droga, nie ma to tamto - to był (i nadal jest) bardzo owocny rok dla Ciebie. :) Same sukcesy. Oby tak dalej albo i jeszcze lepiej! :) Nie dziwię się, że wyróżniłaś książki A. Lingas-Łoniewskiej i Zalewskiego - zasłużyły. :)

Samych dobroci życzę Ci na ten nadchodzący rok. Tony miłości, dwóch ton książek ;) i nieskończoną ilość zdrówka. :)
-
krainaczytania
2012/12/30 21:41:54
@Polonisty
Dzięki :* Przeczytałaś coś, co ja lubię, mówisz ;-) Pewnie jakąś powieść historyczną albo romans. Oj, nie będę zgadywać. Czekam na Twój wpis :-)
-
krainaczytania
2012/12/30 21:47:18
@Felicja
Dziękuję za życzenia :* Chyba wiem, z którymi moimi decyzjami się zgadzasz ;-) Zapewne z wyborem "Baśniarza" na książkę roku, bo Ciebie też ta powieść porwała. Reszty też się troszkę domyślam ;-)
-
krainaczytania
2012/12/30 21:49:57
@Ewa
Dziękuję ślicznie za życzenia :* Kiedy zaczynałam robić to podsumowanie nawet nie wiedziałam, że tyle rzeczy zrobiłam w tym roku na blogu. O tych negatywach nie pisałam, choć też gdzieś tam się pojawiły. Ale tych dobrych stron było znacznie więcej :-)
-
wiosenka27
2012/12/30 23:10:15
Życzę Ci abyś w Nowym Roku przeczytała wszystkie książki, które zaplanujesz. A swoją drogą, ja chyba ja też zacznę liczyć książki, które czytam:)
-
avo_lusion
2012/12/30 23:21:41
Heh, sporo się działo w tym 2012 roku... Gratuluję ci wszystkich sukcesów i mam nadzieję, że osiągniesz ich jeszcze więcej. Tzn jestem tego pewna:):) A Baśniarza MUSZĘ dorwać!!!
-
Gość: Anne18, *.adsl.inetia.pl
2012/12/31 08:49:12
Piękne podsumowanie.
-
krainaczytania
2012/12/31 09:15:32
@Wiosenka27
Dziękuję serdecznie za życzenia :* Mnie jest łatwiej policzyć, bo każdą książkę recenzuję i zapisuję w kategorii "Przeczytane w roku...". Taki blog książkowy dla mola książkowego to skarb :-)
-
krainaczytania
2012/12/31 09:17:57
@Danusia
Dziękuję :* Ten rok naprawdę był owocny. Nie spodziewałam się tego, dopóki nie zaczęłam go analizować. Niektóre z tych sukcesów są nasze wspólne ;-) O "Baśniarza" pytaj, bo książka naprawdę jest niesamowita :-)
-
krainaczytania
2012/12/31 09:18:22
@Anne18
Dziękuję :*
-
Gość: Agatonistka, *.net.stream.pl
2012/12/31 13:00:39
Gratuluję niezwykle pracowitego i obfitującego w sukcesy roku, co widać w podsumowaniu. I życzę kolejnych pomysłów, udanych akcji i ciekawych projektów :)
-
krainaczytania
2012/12/31 17:15:22
@Agatonistka
Dziękuję :* Mam nadzieję, że starczy mi pomysłów na kolejne akcje, do których zmotywuję również innych blogerów :-)
-
prosperiusz
2013/01/01 10:47:12
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, mocy ekscytujących książek :-)
Pozdrawiam!
-
krainaczytania
2013/01/01 12:13:01
@Prosperiusz
Dziękuję :-) I Tobie również :-)
-
2013/01/01 16:57:42
Dzisiaj rano w tvnie wypowiedziała się A. Passent, oceniając, że coś drgnęło w naszym narodzie i jakby trochę więcej czytał. Że się więcej spotyka czytających na łonie natury (nawet jeśli to łono nalezy do miasta), że się trochę więcej mówi o literaturze i trochę się więcej sprzedaje. Dobrze usłyszeć coś pozytywnego na początek roku! Do grona samodzielnych czytelników dołącza moje 7,5-letnie dziecko - ma na swoim koncie już trzy książki (w tym uwidocznioną z boku "Karolcię").
-
kaye
2013/01/01 19:02:59
Gratuluję owocnego i udanego roku 2012 i życzę, aby 2013 przyniósł spełnienie Twoich zamierzeń i planów!
PS. Nie wiem, dlaczego, ale wczoraj zupełnie nie mogłam otworzyć Twojego bloga :( Na szczęście udało mi się to dzisiaj. Pozdrawiam!
-
krainaczytania
2013/01/01 20:14:55
@lala.lu
Nie słyszałam tej wypowiedzi, ale skoro tak jest, jak mówi A. Passent, to może to tylko cieszyć. Ja na łonie natury raczej nie czytam. Mieszkam w mieście, w którym o zieleń trudno. Z reguły niemal każdego roku spędzam urlop na Mazurach, a tam już faktycznie można oddać się lenistwu z książką pod gołym niebem. Super, że Twoja Pociecha czyta samodzielnie :-) "Karolcia" to moja ulubiona lektura z dzieciństwa :-)
-
krainaczytania
2013/01/01 20:17:55
@Kaye
Dziękuję serdecznie :* Wyobraź sobie, że wczoraj też nie mogłam wejść na swojego bloga. Doszło nawet do tego, że pojawiał mi się komunikat, że blog o moim adresie NIE ISTNIEJE! Wyobrażasz sobie? Aż mnie dreszcz przeszedł. A potem już było ok, więc uznałam, że to jakaś awaria Bloxa była. Zdążyłam się już do nich przyzwyczaić ;-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?