Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Czytamy Anię z Zielonego Wzgórza!

 

 

Dzisiaj dla odmiany, zamiast recenzji kolejnej książki proponuję Wam wspólnie z Autorką bloga Co warto czytać?, przystąpienie do pewnego wyzwania czytelniczego. Otóż, będzie nam bardzo miło, jeśli wraz z nami weźmiecie udział w akcji, która będzie polegać na czytaniu kolejnych części przygód Ani Shirley, głównej bohaterki cyklu autorstwa kanadyjskiej pisarki, Lucy Maud Montgomery. Mamy nadzieję, że chętnie przyłączycie się do naszego pomysłu. Są takie książki, o których nie można zapomnieć, ponieważ stanowią swego rodzaju fenomen. Seria o losach Ani Shirley jest z pewnością jedną z takich właśnie pozycji. A teraz może kilka słów o regulaminie akcji.

 1. Przystępując do wyzwania należy pobrać jeden z poniższych banerków i umieścić go na swoim blogu.
 2. Książki czytamy chronologicznie według wieku Ani Shirley, tj.:
 • Ania z Zielonego Wzgórza (listopad-grudzień 2012)
 • Ania z Avonlea (styczeń-luty 2013)
 • Ania na Uniwersytecie (marzec-kwiecień 2013)
 • Ania z Szumiących Topoli (maj-czerwiec 2013)
 • Wymarzony dom Ani (lipiec-sierpień 2013)
 • Ania ze Złotego Brzegu (wrzesień-październik 2013)
 • Dolina Tęczy (listopad-grudzień 2013)
 • Rilla ze Złotego Brzegu (styczeń-luty 2014)
 • Ania z Wyspy Księcia Edwarda lub Spełnione marzenia (marzec-kwiecień 2014)
 • Opowieści z Avonlea (maj-czerwiec 2014)
 • Pożegnanie z Avonlea (lipiec-sierpień 2014)
 1. Na przełomie poszczególnych miesięcy podanych w nawisach obok tytułów książek, umieszczamy na swoich blogach recenzje dotyczące danej części serii, zaznaczając jednocześnie, że wpis bierze udział w niniejszym wyzwaniu czytelniczym.
 2. Linki do wpisów z recenzjami wysyłamy na adresy mailowe autorek blogów: Co warto czytać? i Kraina Czytania (felicja79@wp.pl lub aga510@op.pl) bądź zamieszczamy na stronie FB [klik].
 3. Wszystkie zgłoszone recenzje zostaną zamieszczone na specjalnie założonym w tym celu blogu, który na razie jest w trakcie tworzenia [klik].
 4. Podsumowanie wyników wyzwania będzie ukazywać się na wyżej wymienionym blogu tuż po zakończeniu terminu przeznaczonego na przeczytanie każdej z książek serii.
 5. W miarę możliwości popularyzujemy niniejsze wyzwanie czytelnicze również na swoich blogach poprzez zamieszczenie na nich odpowiedniej notatki.
 6. Do wyzwania można przyłączyć się w każdej chwili, jednak recenzje podane po terminie przeznaczonym na przeczytanie danej części serii nie będą brane pod uwagę w podsumowaniu dwumiesięcznym, lecz dopiero w podsumowaniu końcowym. 
 7. Końcowe podsumowanie wyzwania ukaże się we wrześniu 2014 roku.Jak wynika z powyższego, niniejsze wyzwanie czytelnicze będzie trwać przez dwa lata. Będzie to wyzwanie dość szeroko rozłożone w czasie z uwagi na inne zobowiązania czytelnicze blogerów. Mamy nadzieję, że wielbicieli Ani Shirley będzie przybywać z miesiąca na miesiąc. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu, bo przecież tam, gdzie przebywa Ania nie ma miejsca na nudę! Tak więc czytajmy Anię!

 

 

<div class="separator" style="clear: both; text-align: center;"><a href="http://krainaczytania.blox.pl/2012/10/Czytamy-Anie-z-Zielonego-Wzgorza.html;"><img border="0" height="150" src="http://4.bp.blogspot.com/-jAX99lhXl-Q/UIFtjzj1O9I/AAAAAAAAALw/bewish1E-R8/s320/wyzwanie-Ania.jpg" width="320" /></a></div> 

<div class="separator" style="clear: both; text-align: center;"><a href=http://krainaczytania.blox.pl/2012/10/Czytamy-Anie-z-Zielonego-Wzgorza.html;><img border="0" height="150" src="http://2.bp.blogspot.com/-LDnxjmyNGKU/UIFtut7x1pI/AAAAAAAAAL4/OCfL9zL8eV4/s320/wyzwanie-Ania-002.jpg" width="320" /></a></div>
A teraz, dla przypomnienia, jeszcze kilka słów o samym cyklu.

Lucy Maud Montgomery pracę nad pierwszą częścią przygód Ani z Zielnego Wzgórza rozpoczęła wiosną 1905 roku. Ta, uznawana dziś za fenomen literatury dla dzieci i młodzieży, książka była wielokrotnie odrzucana przez wydawców kanadyjskich. Przełomowy stał się dopiero rok 1908, kiedy wydawnictwo L.C. Page Company z Bostonu zgodziło się opublikować losy niesfornej rudowłosej dziewczynki, którą znamy do dziś i zapewne jeszcze przez długie lata będzie wzbudzać uśmiech na twarzach młodszych i starszych czytelników. Powieść Ania z Zielonego Wzgórza praktyczne od pierwszej chwili stała się bestsellerem. Sam Mark Twain po przeczytaniu tej książki nadał Ani miano „najukochańszego dziecka literackiego od czasów Alicji z Krainy Czarów”. Ta ogromna popularność powieści sprawiła, że kilka miesięcy później Lucy Maud Montgomery wydała kolejną część przygód Ani, którą napisała znacznie wcześniej, czekając jedynie na odpowiedni moment jej publikacji. Autorka związała się z Anią Shirley niemal do ostatniej chwili swojego życia.

Inspiracją dla Autorki do pisania o losach Ani Shirley stał się pewien artykuł prasowy, gdzie przeczytała o parze, której przez pomyłkę oddano do adopcji dziewczynkę zamiast chłopca, lecz mimo to ludzie ci zdecydowali się ją zatrzymać w swoim domu i wychować. Pisząc powieść Lucy Maud Montgomery korzystała także z własnych doświadczeń z dzieciństwa. Autorka jako niespełna dwuletnia dziewczynka została osierocona przez matkę, natomiast jej ojciec oddał ją na wychowanie swoim teściom. Tak więc mała Lucy została wychowana przez dziadków, Alexandra i Lucy Macneill, w niewielkiej wiosce o nazwie Cavendish znajdującej się na Wyspie Księcia Edwarda.

Z kolei pierwowzorem magicznego Zielonego Wzgórza, czyli domu, w którym zamieszkała Ania Shirley, była posiadłość Davida i Margaret Macneillów, którzy sprawowali opiekę nad dużo młodszą daleką kuzynką Autorki, Myrtle Macneill. Sytuacja owej kuzynki bardzo wyraźnie przypominała losy powieściowej Ani, dlatego też wiele osób uważało, że w osobach Maryli i Mateusza sportretowała właśnie Macneillów, czemu Autorka konsekwentnie zaprzeczała. Po śmierci Macneillów, Zielone Wzgórze trafiło w ręce Myrtle oraz jej męża, Ernesta Webba, natomiast w latach 40. XX wieku posiadłość stała się częścią Parku Narodowego Cavendish.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny głównej bohaterki, to Lucy Maud Montgomery posłużyła się tutaj nastoletnią modelką, Evelyn Nesbit, której zdjęcie najprawdopodobniej odnalazła pewnego dnia w jednym z amerykańskich czasopism. Niektórzy twierdzą, że Autorka ową fotografię przypięła nawet na tablicy tuż nad swoim biurkiem, przy którym zwykła pracować.

 piątek, 19 października 2012, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/10/19 18:36:02
Super!:) Myślę, że się do was przyłączę;)))
-
cyrysia
2012/10/19 19:06:36
Ja chyba nie dam rady. Zbyt dużo ostatnimi czasy zwaliło mi się na głowę, ale mam nadzieję, że owa akcja spotka się z dużym odzewem, gdyż Anię warto czytać. Ja znam całą historię i nawet oglądałam też w wersji filmowej wszystkie perypetie Ani z Zielonego wzgórza.
-
krainaczytania
2012/10/19 20:08:20
@Danusia
No ja myślę, że się przyłączysz :-) Przyznam Ci się, że ja nie czytałam Ani w ogóle, kiedy byłam dzieckiem. Znam ją tylko z ekranizacji, a jak wysyłałam do niej Weronikę, to oparłam się tylko na fragmencie. Tak więc teraz będę mieć okazję, żeby wszystko nadrobić :-)))
-
krainaczytania
2012/10/19 20:11:03
@Cyrysia
Oczywiście, rozumiem. Właśnie dlatego, że blogerzy mają też inne zobowiązania, pomyślałyśmy, że będzie dobrze rozciągnąć to w czasie i stąd te dwa miesiące na jedną książkę. Niemniej, liczę na Twoje wsparcie duchowe :-)
-
wiosenka27
2012/10/19 20:12:42
Wspaniała inicjatywa:) Na moim blogu kulinarnym nie przewiduję recenzji książek ale sam pomyslł bardzo mi się podoba i postaram się czytać poszczególne tytuły weług harmonogramu:)
-
krainaczytania
2012/10/19 20:17:04
@Wiosenka27
Bardzo się cieszę, że chcesz się przyłączyć :-) To może zróbmy tak. Jak przeczytasz, to napisz kilka słów na temat książki i prześlij do mnie na maila lub do Beaty, a my opublikujemy Twoje wrażenia na blogach. Albo możesz zamieścić swój wpis na stronie FB. Będzie nam bardzo miło :-)
-
wiosenka27
2012/10/19 21:28:49
Wersja z moją notką na Twoim blogu bardzo by mi odpowiadala:)
-
krainaczytania
2012/10/20 10:22:00
@Wiosenka27
Czyli sprawa załatwiona :-) Będzie mi bardzo miło gościć Cię na swoim blogu :-)
-
2012/10/20 20:17:16
Przeczytałam ten cykl dwa razy w okresie nastoletnim, w trakcie przebywania na wakacjach u babci na wsi, gdzie nie było w ogóle dzieci... Żyłam tylko światem Ani i nic więcej mnie nie interesowało. Będę Wam mocno kibicować i ciekawa jestem "dorosłych" odczuć po lekturze :)
-
krainaczytania
2012/10/20 20:26:56
@Bibliotekarka
Bardzo dziękujemy :-) Duchowe wsparcie też bardzo się przyda. O ile czas i obowiązki Ci pozwolą, to zapraszamy także do czynnego udziału. Możesz przyłączyć się w każdej chwili i napisać coś o Ani, skoro masz tę serię już za sobą. Będzie nam bardzo miło :-)
-
Gość: Mery, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/10/23 15:23:43
Już się cieszę na to wyzwanie! Od dawna nosiłam się z zamiarem przypomnienia całej serii i mam nadzieję, że wreszcie uda mi się to zrealizować. No i po raz pierwszy przeczytam tę osławioną "Anię z Wyspy Księcia Edwarda"
-
Gość: barwinka, *.home.aster.pl
2012/10/23 15:50:41
Świetny pomysł. Brakuje mi tylko propozycji "pogadania" o poszczególnych przeczytanych tomach. Z pewnością wynikłyby interesujące rozmowy.
-
krainaczytania
2012/10/23 18:09:17
@Mery
Bardzo się cieszę, że podoba Ci się pomysł z czytaniem Ani :-) Ja generalnie mam zaległości w czytaniu Ani i stąd pomysł na wyzwanie czytelnicze. Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze czytało, pisało, a potem dyskutowało na specjalnie założonym do tego celu blogu: czytamyanie.blox.pl/html
Na tym blogu jeszcze nic nie widać, ponieważ jest on w fazie tworzenia i jeszcze go upiększamy, ale w listopadzie będzie już na pewno gotowy i będzie można tam zaglądać, komentować i dyskutować :-) Serdecznie zapraszamy :-)
-
krainaczytania
2012/10/23 18:11:51
@Barwinka
Ależ takie miejsce już powstaje. W niniejszym wpisie jeszcze go nie uwzględniłyśmy, ponieważ wpadłyśmy na niego dopiero w weekend. Specjalny blog jest w fazie tworzenia: czytamyanie.blox.pl/html
Kiedy już blog będzie w stu procentach gotowy, wówczas wszystkich o tym powiadomimy :-)
-
Gość: barwinka, *.dynamic.chello.pl
2012/10/23 18:40:20
Nie powtarzając sie ;) Na pewno biore udział :D
-
krainaczytania
2012/10/23 18:45:54
@Barwinka
Super! :-) Bardzo, ale to bardzo się cieszymy :-)))
-
Gość: Imani, 80.73.218.*
2012/10/23 22:03:56
Nie mogę przeoczyć wyzwania dotyczącego mojej ukochanej bohaterki :)
Oczywiście bardzo chcę dołączyć:)
-
Gość: Silwercross, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/10/24 08:36:24
Zapiszcie i mnie :)
-
krainaczytania
2012/10/24 09:28:35
@Imani
Bardzo nam miło i serdecznie zapraszamy do wyzwania :-)
-
krainaczytania
2012/10/24 09:32:19
@Silwercross
My nie prowadzimy takich oficjalnych zapisów. Wystarczy jedynie czytać poszczególne części zgodnie z harmonogramem, a potem przesłać nam link do swojej recenzji (jeśli prowadzisz bloga) lub na maila przesłać swoją opinię o książce (jeśli nie prowadzisz bloga). Potem my to wszystko skopiujemy i wrzucimy na specjalnego bloga o Ani (czytamyanie.blox.pl/html), a tam to już będzie można tylko dyskutować i komentować :-) Serdecznie zapraszamy :-)
-
Gość: izabell, *.pools.arcor-ip.net
2012/10/26 20:57:30
świetny pomysł! Oczywiście przyłączam si do wyzwania! W dzieciństwie czytałam par książek z cyklu, a teraz będzie mi miło jeszcze raz powrócić do świata Ani:-)
-
krainaczytania
2012/10/27 15:02:10
@Izabell
Dziękuję :-) Bardzo się cieszymy z Twojego udziału. Im nas więcej, tym lepiej :-)
-
Gość: moleslaw, *.cable.net-inotel.pl
2012/11/04 07:48:16
Chętna ! Czy można wstępnie zacząć od "Drogi do Zielonego Wzgórza"?
-
krainaczytania
2012/11/04 14:57:29
@moleslaw
Bardzo się cieszymy, że chętna! :-) Układając plan wyzwania zastanawiałam się nad "Drogą do Zielonego Wzgórza", jednak po namyśle doszłam z koleżanką do wniosku, że jest to książka mało znana i trudno dostępna. Tak więc zaczęłyśmy od "Ani z Zielonego Wzgórza". Poza tym, zauważyłam też, że seria o Ani w niektórych bibliotekach trafia na ubytki i niestety nie kupuje się wznowionych wydań. I to też zaważyło na tym, że ominęłyśmy tę pozycję, bo nie każdy posiada własną serię w domowej biblioteczce. Może po zakończeniu wyzwania podyskutujemy sobie o "Drodze...", ale teraz zacznijmy od "Ani...", ok? :-)
-
Gość: moleslaw, *.cable.net-inotel.pl
2012/11/04 20:24:43
Dobrze :-)
-
krainaczytania
2012/11/05 08:57:26
@moleslaw
Super! :-)
-
Gość: B, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/11/06 17:41:10
Świetny pomysł, z chęcią się przyłączę, o ile znajdę czas :).
-
krainaczytania
2012/11/07 09:04:35
@B
Zapraszamy w każdej chwili :-)
-
Gość: Missy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/17 16:57:59
Witaj, z chęcią się przyłączę.Nie wiem czy podołam,bo to moja pierwsza akcja takiego rodzaju...Jakby nie było książki o Ani przyciągają jak magnes...Chcę się upewnić,czy dobrze zrozumiałam.Czyli jedną książkę czytamy przez 2 miesiące i pierwsze recenzje mają być nadsyłane pod koniec Grudnia??? Pozdrawiam Missy.
-
krainaczytania
2012/11/17 17:09:32
@Missy
Bardzo się cieszę, że chcesz z nami podjąć to wyzwanie :-) Dobrze zrozumiałaś regulamin, z tym, że recenzje mogą być nadsyłane w każdej chwili, a ostateczny termin to koniec grudnia w przypadku pierwszej części serii :-) Jeżeli się spóźnisz, to wtedy Twoja recenzja będzie uwzględniona dopiero w podsumowaniu końcowym, a nie dwumiesięcznym :-) Oczywiście wszystkie zamieścimy na blogu :-) Również pozdrawiam :-)
-
Gość: pieguska, *.rz.izeto.pl
2012/11/18 16:18:37
Taka inicjatywa zdobyła moje serce - chętnie się przyłączę ;)
Pozdrawiam i trzymam kciuki za projekt.
-
krainaczytania
2012/11/18 16:22:54
@Pieguska
Bardzo nam miło i bardzo się cieszymy :-) Zatem czekamy na Twoje wrażenia po przeczytaniu pierwszej części serii :-)
-
Gość: hyyp: bojalubiekaweiksiazki.blogspot.com, *.gress.pl
2012/12/01 06:55:37
Przyłączam się;)
-
krainaczytania
2012/12/01 10:32:42
@Hyyp
Super! W takim razie czekamy na Twój tekst :-)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/11 17:18:20
Jako miłośniczka całej twórczości L.M.Montgomery popieram taka formę wspólnego czytania książek o Ani.
Do samego wyzwania nie przystępuję, bo przeczytałam wszystkie części kilkakrotnie już dawno (i lubię nadal do nich wracać). Nie będę więc udawać, że teraz czytam po raz pierwszy.
Ale kibicuję samej akcji, wstawię banerek na swoim blogu.
Pozdrawiam serdecznie :)
Elżbieta - notes-czytelniczy.blogspot.com/
-
krainaczytania
2012/12/12 10:21:18
@Elżbieta
Ale nigdzie nie napisałyśmy, że trzeba czytać serię o Ani Shirley po raz pierwszy. Tak więc, jeśli już masz ją za sobą, to śmiało możesz przystąpić do wyzwania. Wystarczy tylko napisać o swoich wrażeniach na blogu i przesłać nam link do wpisu. Chyba że już wcześniej pisałaś o tej serii. Niemniej dziękujemy za kibicowanie i mamy nadzieję, że może jednak skusisz się na udział w wyzwaniu :-) Pozdrawiam gorąco :-)


-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/13 20:46:07
Zasugerowałam się określeniem "czytamy" w punkcie 2.
Nie pisałam jeszcze na swoim blogu o Ani, więc mam otwartą furtkę.
Pozdrawiam :)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/13 20:47:03
Przepraszam, za szybko nacisnęłam klawisz i komentarz pofrunął bez podpisu.:)
Elżbieta
-
krainaczytania
2012/12/14 09:08:37
@Elżbieta
A zatem do końca grudnia czekamy na Twój wpis o pierwszej części Ani, tylko podeślij nam link, żebyśmy mogły ująć Cię w podsumowaniu :-) Pozdrawiam :-)
-
Gość: Mery, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/30 11:28:03
Nie wiedziałam, gdzie zostawić, więc zostawiam tutaj:
kraina-andersena.blogspot.com/2012/12/rudowosy-paradoks-na-koniec-roku.html

(i też od razu chciałam sięgnąć po kolejne części...:))
-
krainaczytania
2012/12/30 14:29:34
@Mery
Nie ma problemu :-) Tutaj też można zostawić link. Można też przesłać na mojego maila, który jest podany wyżej we wpisie albo zostawić na stronie FB. Dziękuję :-)
-
Gość: Ania, *.dwudziestolatka.ds.uni.wroc.pl
2013/01/14 22:03:17
Bardzo ciekawa inicjatywa. Banner już dodany, a w planach wizyta w bibliotece:)
-
krainaczytania
2013/01/14 22:38:01
@Ania
Witaj wśród wielbicieli Ani Shirley :-)
-
Gość: Anna W., *.dynamic.chello.pl
2013/04/08 22:04:39
Trochę późno, ale się dołączam! Uwielbiam książki o Ani :)
-
krainaczytania
2013/04/09 09:07:46
@Anna W.
To w takim razie witamy serdecznie i czekamy na pierwsze recenzje. Linki do nich umieść na FB albo prześlij na nasze adresy mailowe :-)
-
Gość: , *.cable.net-inotel.pl
2013/06/08 15:09:57
Chętnie, zgłoszę się, kocham Anię, muszę przeczytać książki!!!
-
Gość: Zuzia, *.cable.net-inotel.pl
2013/06/08 15:14:40
Zgłaszam się i mój blog: alezaczytana.blogspot.com
-
krainaczytania
2013/06/10 13:00:41
@Gość, Zuzia
Zapraszam :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?