Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Moje ulubione seriale

 

 

Kilka dni temu zostałam wyznaczona przez Kaye do zabawy, która polega na tym, iż osoba zaproszona powinna napisać kilka słów na temat swoich ulubionych seriali, a następnie zaprosić do owej zabawy kolejne osoby. Już jakiś czas temu nosiłam się z zamiarem napisania o serialach, które powstały na podstawie książek, a które są mi bardzo bliskie. Dlatego też to zaproszenie spadło mi jak z nieba i zmobilizowało do szybszego zamieszczenia niniejszego wpisu. A oto zasady zabawy:

 1. Należy opublikować u siebie na blogu logo charakteryzujące zabawę.
 2. Należy napisać, kto Cię zaprosił do zabawy.
 3. Należy zaprosić co najmniej pięciu innych blogerów.
 4. Należy wymienić i opisać kilka ulubionych seriali.

Przyznam się Wam, że od kilku lat prawie wcale nie oglądam telewizji. Skupiam się wyłącznie na książkach i jest mi z tym dobrze. Poza tym uważam, że w dzisiejszych czasach nasza telewizja nie ma nam, widzom, do zaproponowania niczego szczególnego. Oglądamy wciąż te same seriale, które wydaje się, że nie mają końca. Stale te same filmy i te same programy. Przykładem mogą być przygody słynnego Kevina, które wciska się nam w każde Boże Narodzenie. Dlatego zdecydowanie wolę książkę.

Jak już wspomniałam wyżej, chcę skupić się tylko i wyłącznie na serialach, które zrealizowano na podstawie książek. Kolejność jest zupełnie przypadkowa, choć na tej liście ujrzycie jeden, który jest mi szczególnie bliski zarówno ze względu na fabułę, jak i na obsadę. Ale o tym za chwilę.

 

1. Czterej pancerni i pies

 

Serial ten powstał na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Janusza Przymanowskiego, której pierwsze wydanie ukazało się w roku 1964, natomiast w dwa lata później serial świętował swoją pierwszą emisję na antenie TVP. Po raz pierwszy obejrzałam ten kultowy serial w wieku sześciu lat. Pamiętam, że byłam nim zachwycona. Na pewno nie wszyscy wiedzą, że w latach, kiedy w Polsce obowiązywał jeszcze inny system władzy, do szkoły obowiązkowo trzeba było również chodzić w soboty. Okres mojego wczesnego dzieciństwa przypadał na lata 80-te XX wieku. W tym czasie obowiązkowa była tylko jedna sobota w miesiącu. Serial był emitowany po bardzo popularnym wówczas programie dla dzieci pod tytułem 5-10-15. Pamiętam, że zamiast poznawać nowe literki i uczyć się czytać, pani zabierała nas do świetlicy, gdzie z otwartymi buziami oglądaliśmy zmagania Janka Kosa i Gustlika Jelenia z Niemcami. Swoją drogą Janusz Gajos i Franciszek Pieczka świetnie wcielili się w role powieściowych bohaterów. Myślę, że chyba zawsze będą nam się kojarzyć właśnie z tymi postaciami. Moją recenzję książki możecie przeczytać tutaj

 

2. Kariera Emmy Harte

 

W 1984 roku swoją premierę miał serial pod tytułem Kariera Emmy Harte (z ang. A Woman of Substance), zrealizowany na podstawie powieści Barbary Taylor Bradford. Jest to miniserial składający się z pięciu odcinków. Emma Harte to właścicielka amerykańskiego imperium finansowego – Sitex. Pewnego dnia odkrywa wymierzony w siebie spisek. Jej przeciwnicy pragną przejąć firmę i tym samym pozbawić ją władzy. W chwili, gdy multimilionerka odwiedza jeden ze swoich sklepów, zaczyna nagle wspominać dawne czasy. Jej podróż w przeszłość rozpoczyna się od momentu, gdy pracowała jeszcze jako służąca w domu pewnej angielskiej rodziny.

Losy klanu Harte, Barbara Taylor Bradford spisała w siedmiu częściach. Czytałam tylko trzy pierwsze części, lecz w najbliższym czasie mam zamiar wrócić do tej lektury. Obok Nory Roberts, to właśnie jej twórczość cenię sobie bardzo wysoko. Choć Pisarka zaliczyła kilka „wpadek”, to jednak całokształt twórczości ma naprawdę imponujący. Przynajmniej w moim przekonaniu. O ile mi wiadomo na ekrany kin weszło jeszcze dwie części z tej serii: Spadkobiercy Emmy Harte i Być najlepszą.

 

 3. Tylko Manhattan

 

Rok 1987 to z kolei premiera innego serialu telewizyjnego. Tym razem na podstawie bestsellera jednej z fenomenalnych amerykańskich pisarek specjalizującej się w tak zwanej literaturze kobiecej. Mowa tutaj o Judith Krantz. Serial przedstawia historię Maxi Amberville oraz jej starania zmierzające do ocalenia upadającego imperium wydawniczego, którego właścicielem jest jej ojciec – Zachary. Maxi pragnie zniweczyć plany swojego wuja – Cuttera, który jest bratem jej ojca. Mężczyzna knuje szereg intryg, aby tylko zawłaszczyć przedsiębiorstwo. Serial rozpoczyna scena odnalezienia zwłok Zachary’ego. Po pewnym czasie Maxi i jej niewidomy brat – Toby, dowiadują się, iż Cutter nie tylko przejmuje władzę nad imperium ojca, ale również żeni się z ich owdowiałą matką – Lily. W związku z tym, Maxi zmuszona jest posunąć się do szantażu, aby w ten sposób odzyskać jeden z magazynów. Dziewczyna grozi, iż wyjawi tajemnice dotyczące Cuttera, których, w jego mniemaniu, nie powinna znać.

Jak widać, serial jest dość podeszły w latach. Pamiętam, że TVP nadawała go w każdą niedzielę po Wiadomościach. Chętnie zobaczyłabym go jeszcze raz. Do książki zamierzam wrócić, jak tylko czas mi na to pozwoli. Kiedy już tak się stanie, to z pewnością zamieszczę na blogu recenzję.

 

4. W Krainie Niekończącej się Opowieści

 

Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała o baśni, która została zekranizowana w formie serialu. Jak już zdążyliście się dowiedzieć z moich wpisów, uwielbiam ten rodzaj literatury i jeśli tylko mam okazję, to pogrążam się w świecie baśni. Serial powstał w roku 2001 na podstawie powieści fantasy Michaela Ende pod tytułem Niekończąca się historia (1979).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Królowa Mroku – Xayida, z całej duszy nienawidzi swojej siostry – Dziecięcej Cesarzowej. W związku z tym, za wszelką cenę chce zniszczyć jej Krainę Fantazji. Zaufanym sługą Dziecięcej Cesarzowej jest Areyu. Natomiast na ziemi służy jej dwunastoletni Bastien. Obaj skutecznie niweczą niecne zamiary złej monarchini, co sprawia, że zdesperowana Królowa Mroku przystępuje do frontalnego ataku.

 

5. Północ – Południe

 

I na koniec serial, o którym wspominałam, że jest mi bardzo bliski. Książkę, na podstawie której powstał, czytałam wiele lat temu. Serial obejrzałam nieco później, ale wywarł na mnie ogromne wrażenie, choć nie stanowi wiernego odbicia fabuły książki.  Serial pochodzi z roku 1985, 1986 i 1994, a autorem powieści jest John Jakes. Daty, które podałam to premiery poszczególnych części tego miniserialu. Dwaj młodzi mężczyźni: George Hazard (James Read) oraz Orry Main (Patrick Swayze) poznają się w drodze do Akademii Wojskowej West Point. Zaprzyjaźniają się ze sobą, pomimo że dzieli ich bardzo wiele. George pochodzi z Pensylwanii (Północ), natomiast Orry z Południowej Karoliny (Południe).

Kiedy po raz pierwszy oglądałam Północ – Południe, Patrick Swayze był mi już znany. Jak chyba każdy młody człowiek, dorastający w latach 80-tych XX wieku, ja również oglądałam kultowy hollywoodzki hit Dirty Dancing. Od tego czasu moja znajomość z Patrickiem Swayze rozwijała się dość intensywnie i trwała nieprzerwanie aż do ostatnich dni jego życia. Dla mnie osobiście Patrick był fantastycznym aktorem, których nie spotyka się na co dzień. Jego umiejętności w tej dziedzinie były nieprzeciętne. Nawet w scenach szczególnie niebezpiecznych brał udział osobiście. Nie życzył sobie zastępstwa w postaci, na przykład, kaskadera. Obejrzałam wszystkie filmy i seriale z jego udziałem. Niektóre nawet w oryginale. Wiadomość o jego chorobie, a potem śmierci mocno mną wstrząsnęła. Kibicowałam mu do ostatniej chwili, bo wciąż naiwnie wierzyłam, że uda mu się wygrać. Niestety, nie udało. Zmarł 14 września 2009 roku w Los Angeles, a jego prochy zostały rozrzucone na terenie jego rancza. Kiedy już był poważnie chory, podziwiałam go za to, jak walczy z chorobą, jak się nie poddaje, jak nadal gra w serialu, choć na twarzy widać ból i zmęczenie. Nie uciekał od swoich fanów, nie ukrywał się za czterema ścianami swojego domu. Choroba bardzo go wyniszczyła. W ciągu kilku miesięcy znikła bezpowrotnie jego uroda. Ale nie wstydził się tego.

Wybaczcie mi tę odrobinę prywaty, ale chciałam w ten sposób wyjaśnić Wam, dlaczego akurat ten serial jest dla mnie taki wyjątkowy.

 

Pamięci Patricka Swayze

 


 Do zabawy zapraszam: Polonisty, Zoriję, Cyrysię, Bibliotekarkę i Fosher

 

 

źródła zdjęć:

Czterej pancerni i pies

Kariera Emmy Harte

Tylko Manhattan

W Krainie Niekończącej się Opowieści (1)

W Krainie Niekończącej się Opowieści (2)

Północ - Południe

 

prawa autorskie zastrzeżone

sobota, 10 marca 2012, krainaczytania
Tagi: ekranizacja

Polecane wpisy

 • Średniowieczna literatura dworska

  Rozwój epiki rycerskiej Głównym nurtem dworskiej literatury średniowiecznej była tak zwana epika rycerska . Odzwierciedlała ona ideały i obyczaje epoki, ukazują

 • Wspomnienie o „Czarodzieju”

  Wpis upamiętniający rok 2013 jako Rok Juliana Tuwima Modlitwa Modlę się Panie, ale się nie korzę: Twarde są słowa modlitwą zrodzone. Daj mi wytrwa

 • Moje wielkie filmowe rozczarowanie

  Dzisiaj dla odmiany nie będzie recenzji książki, a jedynie moje osobiste przemyślenia odnośnie ekranizacji jednej z powieści Nicholas’a Sparks’a. Ch

 • Wyspa Nim

  Na tajemniczej wyspie, w cieniu wulkanu, wraz z ekscentrycznym ojcem - naukowcem mieszka dziewczynka o imieniu Nim. Jej jedynymi przyjaciółmi są egzotyczne

 • Księga krwi

  "Każdy z nas jest krwawą księgą - gdziekolwiek się nas otworzy, jesteśmy czerwoni"  - takie słowa pojawiają się na jednej z pierwszych stron Księgi Krwi I

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ksiazkowka
2012/03/10 19:52:27
Ach, bardzo lubiłam "Północ Południe"! :D Myślałam, że już nikt tego serialu nie pamięta. :) P.S. Ależ się zgrałyśmy z tematyką wpisów dziś...:D
-
cyrysia
2012/03/10 19:56:51
Bardzo dziękuję za zaproszenie. Niczego nie obiecuje, ale jak znajdę chwilę, to może wytypuje jakieś seriale, choć szczerze mówiąc prawie wcale nie oglądam telewizji. Nawet z twoich powyższych typów nie znam żadnych seriali, tylko ze słyszenia ,,Czterech pancernych..'' jedynie, a reszta nic mi nie mówi.
-
krainaczytania
2012/03/10 19:56:51
@Ewa
Miałam ochotę Cię zaprosić, ale Danusia mnie wyprzedziła, więc nie chciałam już jej powielać :-) Myślę, że się nie gniewasz ;-) A co do seriali, to chciałam przypomnieć te, o których już mało kto pamięta, a że blog o książkach, to pomyślałam, że skupię się na adaptacjach. No i oczywiście miałam niepowtarzalną okazję, aby napisać kilka słów o moim ulubionym Aktorze. Tak, ten serial jest wyjątkowy :-) Telepatia, Ewuś, telepatia :-)
-
krainaczytania
2012/03/10 19:59:17
@Cyrysia
Ta zabawa nie jest obowiązkowa. Jeśli nic nie napiszesz, to ok :-) Seriali, o których napisałam, już się nie wspomina, bo jak widzisz, to dość zamierzchłe czasy. Ja o nich pamiętam, bo przypominają mi lata dzieciństwa i dorastania. Taki sentyment :-)
-
Gość: Bebeluszek, *.wolv.cable.virginmedia.com
2012/03/10 20:01:26
Ha! "Północ Południe" to było coś! Nie wiedziałam jednak, że zrobiono serial na podstawie Niekończącej się opowieści. Nie polubiłam filmu, więc może i serial nie przypadł by mi do gustu. Ale Michaela Ende kocham nad życie. Najbardziej jednak za "Momo". W niemieckim oryginale pyszna! :) Pozdrawiam ciepło!
-
krainaczytania
2012/03/10 20:08:41
@Bebe
Chyba większość tak ma, że zachwyca się tym serialem. Dla mnie "Północ-Południe" to lata dorastania. Taki sentyment :-) Chcę wrócić do książki jak najszybciej. Pewnie w wyobraźni podczas czytania będę widzieć Patricka. Ale cóż... ;-) A mnie się "Niekończona się opowieść" bardzo podobała, natomiast "Momo" nie znam. Podobnie jak nie znam za dobrze niemieckiego, więc w razie czego, ratuje mnie angielski przekład. Chyba że polskie wydanie gdzieś istnieje. Ściskam mocno :-)))
-
Gość: Nika, *.smgr.pl
2012/03/10 20:25:18
Bardzo dziękujemy za zaproszenie.;) Z tych seriali, które wymieniłaś, znam tylko "Czterech pancernych..." ;)
-
2012/03/10 21:43:38
dzięki za zaproszenie :)
brutalnie mówiąc takie z lekka leciwe seriale ;P he he
lubię czterech pancernych, ale jeszcze bardziej lubię piosenkę do nich...
-
Gość: Bebeluszek, *.wolv.cable.virginmedia.com
2012/03/10 21:58:50
Kraino! Polityka wydała "Momo" po polsku :) Polecam!
-
avo_lusion
2012/03/10 22:12:12
Widzę, że nieco stare, ale jakże klimatyczne seriale:) Czterej pancerni... UWIELBIAM:)
-
wiosenka27
2012/03/11 05:56:56
Północ Południe wspominam z sentymentem, byłam w podstawówce kiedy w niedzielę o 20.00 nadawali ten film. Uwielbiałam Georga Hazarda i strasznie było mi żal Oriego. Emmę też czytałam ale nie wiedziałam że jest aż siedem części, chętnie się za tą ksiązką rozejrzę:)
-
2012/03/11 10:06:21
Północ-Południe niedawno sobie odświeżyłam:-) Serialu na podstawie :Niekończącej się opowieści nie widziałam.
-
krainaczytania
2012/03/11 13:43:51
@Bebe
Dzięki za informację :-)
-
krainaczytania
2012/03/11 13:45:21
@Nika
"Czterech pancernych..." nie sposób nie znać. Średnio trzy razy w roku powtarzają ten serial, zmieniając jedynie stację :-)
-
krainaczytania
2012/03/11 13:49:09
@Polonisty
A no trochę leciwe w latach, ale to dlatego, że po pierwsze skupiłam się tylko na adaptacjach, a po drugie nie podobają mi się seriale współczesne i w ogóle ich nie oglądam. No przecież nie będę pisać o "M jak miłość". Dla mnie to żenada jest :-) Szczerze, to na chwilę obecną nie potrzebuję telewizora, bo nie znajduję w nim niczego wartościowego :-)
-
krainaczytania
2012/03/11 13:51:03
@Danusia
Owszem, stare i klimatyczne, ponieważ stale tęsknię za przeszłością :-) A poza tym, fajnie jest czasami przypomnieć o czymś, o czym niemal wszyscy zapomnieli :-)
-
krainaczytania
2012/03/11 13:58:08
@Wiosenka27
Ja też chodziłam do podstawówki, kiedy nadawali "Północ-Południe" :-) Dla mnie ten serial zawsze będzie wyjątkowy, podobnie jak książka. Natomiast co do klanu Harte, to podaję Ci tytuły poszczególnych części:
1. Kariera Emmy Harte
2. Spadkobiercy Emmy Harte
3. Być najlepszą
4. Tajemnica Emmy
5. Uśmiech losu
6. Niepokonane
7. Łamiąc zasady

Powodzenia w poszukiwaniach :-)
-
krainaczytania
2012/03/11 13:59:39
@Zorija
Serial na podstawie "Niekończącej się opowieści" jest dostępny na DVD, więc może dlatego tak mało osób go zna. Zdaje się, że w TV nigdy nie leciał. A szkoda :-)
-
kaye
2012/03/11 23:44:34
Ciekawy wybór :) "Czterech pancernych" oczywiście znam i pamiętam. Pozostałe wymienione przez Ciebie seriale oglądałam za wyjątkiem "Emmy Hart", ale za to czytałam chyba ze dwie części :) Pozdrawiam!


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?