Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

On, ona i niebezpieczny handlarz bronią

 

 

Elizabeth Lowell

 

          Niewinna jak grzech

 

 

 

 
Wydawnictwo: AMBER
Warszawa 2007
Tytuł oryginału: Innocent as Sin

 

 

 

Zachęcona niedawno recenzją książki Niewinna jak grzech, która pojawiła się na blogu u Polonisty, postanowiłam również przeczytać tę powieść. Nie sądziłam jednak, że stanie się to tak szybko. Ponieważ thrillery romantyczne nie są mi obce, wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej książce. W dodatku Autorkę także już kiedyś podczytywałam. Tym, którzy nie wiedzą, czym jest thriller romantyczny wyjaśniam, że jest to powieść, w której fabułę wplata się mocny wątek sensacyjny połączony z romansem. Pamiętajcie, że w takich książkach zawsze znajdziecie zarówno niebezpieczeństwo, w obliczu którego muszą stanąć główni bohaterowie, jak i ich gorące, wzajemne uczucie. Oczywiście główne role zawsze w tego typu powieściach odgrywają kobieta i mężczyzna, którzy poznają się, z reguły w dramatycznych okolicznościach, aby potem wspólnie dążyć do szczęśliwego zakończenia. Praktycznie zawsze ktoś czyha na ich życie, albo przynajmniej na życie jednego z nich, aby z kolei to drugie mogło ostatecznie uratować ukochaną osobę. A potem jest „żyli długo i szczęśliwie”. Tego rodzaju powieści są dość przewidywalne, gdyż wiadomo jest, że głównym bohaterom raczej nic poważnego się nie stanie. Tak też jest i w tym przypadku, choć trzeba przyznać, że książka może w niektórych momentach trzymać w napięciu.

On – Rand McCree – zabójczo przystojny agent St. Kilda Consulting, czyli prywatnej agencji, niekiedy działającej nawet na granicy prawa, aby tylko doprowadzić do unicestwienia bandyty, którego dane śledztwo dotyczy. Mężczyzna przeżywa dramat, gdyż podczas rewolucji w Demokratycznej Republice Kamdżerii (Afryka) stracił brata bliźniaka. Obaj pracowali wówczas jako tajni agenci St. Kilda Consulting i rozpracowywali tam międzynarodowego handlarza bronią, zwanego wtedy Sybirakiem, który zaopatrywał tamte tereny w broń, z której ginęli niewinni ludzie. Podczas jednej z takich akcji, Reed McCree został śmiertelnie ranny. Choć od tamtej chwili minęło już pięć lat, to jednak Rand nie może pogodzić się ze śmiercią brata, za którą obwinia Sybiraka i jedyne, czego pragnie, to pozbawić go życia.

Ona – Kayla Shaw – uczciwa do bólu pracownica banku American Southwest. Kobieta niedawno straciła rodziców i właśnie sprzedała ranczo, na którym się wychowała. Pracy w banku poświęca bardzo wiele, a niedawno jej najpoważniejszym i najbardziej intratnym klientem stał się Andre Bertone. Jednak Kayla bardzo szybko przekonuje się, że Bertone nie jest tym, za kogo go uważała. Kiedy pewnego dnia wraz z żoną zaprasza ją do swojej posiadłości, okazuje się, że mężczyzna prowadzi jakieś podejrzane interesy, a ona ma być tą osobą, która ma mu pomóc wyprać brudne pieniądze. Gdy kobieta stanowczo odmawia, Bertone’owie grożą jej, a ona sama już wkrótce przekonuje się, że jej życie jest poważnie zagrożone.

Oni – Kayla i Rand po raz pierwszy spotykają się w posiadłości Bertone’ów podczas konkursu o nazwie „Szybki Rysunek”, który jest częścią dorocznego festiwalu, organizowanego w celu zbiórki pieniędzy na Muzeum Pustynne Scottsdale. Pomimo że Rand już od pięciu lat nie jest czynnym agentem St. Kilda Consulting, to jednak agencja wysyła go tam, aby rozeznał sprawę. Andre Bertone to nikt inny, jak tylko znienawidzony przez Rand’a Sybirak. Ponieważ Rand świetnie maluje, staje się jednym z uczestników konkursu. Ponadto mężczyzna ma również za zadanie pilnować Kaylę. Jego przełożeni zdążyli już odkryć, w co tak naprawdę gra Bertone i jaka jest w tym rola dziewczyny. Od tej chwili Kayla jest pod stałą opieką St. Kilda Consulting. Natomiast, kiedy wynajęty przez Bertone’a płatny zabójca, próbuje porwać Kaylę, Rand natychmiast spieszy jej z pomocą, a ona nie mając wyjścia staje się agentem St. Kilda. I tak rozpoczyna się walka na śmierć i życie, która trwa od czwartku do niedzieli. Kto w niej zwycięży jest chyba jasne. Ale nie wiadomo w jaki sposób się to stanie. I może właśnie dlatego warto tę książkę przeczytać? Dla tej niewiadomej?

Dla mnie ta powieść była jedną z wielu, które przeczytałam w życiu. Jakichś specjalnych emocji we mnie nie wzbudziła. Myślę, że jest to jedna z tych książek, które za jakiś czas zniknął w tłumie. Na pewno nie będę o niej pamiętać, bo nie wywarła na mnie aż takiego wrażenia. Oczywiście dla rozrywki można śmiało po nią sięgnąć. To wszystko. Tym, którzy kręcą nosem, że to romans, chcę „powiedzieć”, że nie macie się czego obawiać. Romansu w niej jak na lekarstwo. W dużej mierze przeważa tutaj wątek sensacyjny i praktycznie wszystko kręci się wokół Andre Bertone’a i jego ciemnych interesów.

Żadnych technicznych uchybień nie zauważyłam. Gdybym miała czegoś się przyczepić, to jedynie okładki. Moim zdaniem nie jest zupełnie dostosowana do treści książki. Tak sobie myślę, że chyba głównym zamierzeniem było tutaj stworzenie jakiegoś kwiatu. Tylko jakiego? Według mnie jest to coś na kształt rozlewającej się plamy i nie ma najmniejszego związku z fabułą.

 

 

Moja ocena: 4/6

 

 

Elizabeth Lowell official website

źródło okładki

 

 

prawa autorskie zastrzeżone

 

 

♠♠♠♠♠

 

Drodzy Moi,

W tym nadchodzącym Nowym Roku 2012 życzę Wam dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń. Oby ten rok okazał się dla Was lepszy od tego, który odchodzi.

Przyjaciołom i sympatykom mojego bloga życzę w Nowym Roku dużo cierpliwości w czytaniu moich recenzji. Obyście nie zasypiali przed monitorami swoich komputerów podczas czytania moich książkowych opinii.

Wszystkim Autorom życzę ogromu weny twórczej i żeby Wasze powieści były tylko i wyłącznie bestsellerami.

Krytykom życzę więcej wyrozumiałości dla autorów i docenienia ich godzin pracy, które spędzają nad swoim dziełem.

Molom Książkowym życzę samych fantastycznych książek, trzymających w napięciu i wzruszających do łez.

Wszystkim tym, którzy zgłosili swój udział w projekcie „Blogerzy Książki Piszą” życzę lekkiego pióra i oby to nasze wspólne dziecko okazało się hitem książkowym 2012 roku.

 Do Siego Roku!

sobota, 31 grudnia 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Elizabeth Lowell Niewinna jak grzech z polonisty
     Niewinna jak grzech , wydana przez wyd. Amber, to thriller romantyczny, choć więcej tu thrillera niż romansu. W porównaniu z panią Johansen, której książkę opisywałam niedawno, Elizabeth Lowell bardziej skupia się na intrydze, prawdopodobieństwu ... »
Wysłany 2011/12/31 23:00:58
Życzenia z polonisty
Za kilka godzin Nowy Rok, ale pozwólcie, że na wstępie okażę egoizm i pożyczę sobie samej. A życzyłabym sobie przeczytać w przyszłym roku: Laurell Hamilton - Obsidian Butterfly           Christopher Paolini - Dziedzictwo t. 1     ... »
Wysłany 2012/01/01 14:35:55
Komentarze
ine-zzz
2011/12/31 19:04:44
Wszystkiego dobrego! Samych wspaniałych książek w Nowym Roku:) Obyśmy czytali więcej i więcej...

Pozdrawiam cieplutko:)
-
2011/12/31 20:23:13
Wielu smakowitych lektur różnych gatunków:) Serdeczności:)
-
avo_lusion
2012/01/01 10:22:38
Kochana, dziękuję za życzenia:)
Mnie okładka tej książki absolutnie nie zachęca :/ Ale cóż. Faktycznie, takich książek jest dziesiątki...
-
ksiazkowka
2012/01/01 12:03:13
Agniesiu, wszystkiego dobrego w tym nowym roku!! :D
-
2012/01/01 14:32:21
wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
a mi się link do twojego wpisu nie wkleił. znów coś poplątałam...
-
2012/01/01 14:35:31
Wszystkiego dobrego i mnóstwa ciekawych książek w Nowym Roku! Książka wygląda ciekawie, sprawdzę czy jest w bibliotece.
-
krainaczytania
2012/01/01 17:08:44
Dziewczyny, serdecznie dziękuję za życzenia :-)

@polonisty
A o którym linku piszesz? Chodzi Ci o TrackBack? Z tego, co widzę jest u mnie dwa linki od Twoich wpisów, więc chyba wszystko w porządku :-)
-
bookfa
2012/01/01 22:58:54
Jako mol ksiazkowy bardzo dziekuje za zyczenia i nawzajem zycze wszystkigo dobrego!
-
krainaczytania
2012/01/02 11:01:16
@Bookfa
Serdecznie dziękuję :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?