Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

LITERAT GRUDNIA 2011

 

 

AGNIESZKA

LINGAS-ŁONIEWSKA

 

 

 

Kraina Czytania: Pani Agnieszko, bardzo serdecznie witam Panią na swoim blogu i jest mi niezmiernie miło, że zgodziła się Pani zostać „Literatem Grudnia”. Niedawno miała miejsce premiera Pani najnowszej książki „Zakład o miłość”. Jak zdążyłam zauważyć, powieść została przyjęta przez czytelników bardzo ciepło. Co skłoniło Panią do napisania książki, w której łączą się dwa różne światy z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Na pewno odwieczne przyciąganie się przeciwieństw. Stawianie w opozycji różnych osobowości, kierujących się różnymi wartościami, żyjących w odmiennych środowiskach, wyznających inne zasady. A czasami postaci nie posiadające tych zasad. Lubię takie sytuacje, przeciwstawnych bohaterów i bohaterom „Zakładu o miłość” starałam się przyjrzeć bliżej, dotrzeć głębiej i pomieszać im trochę w głowach.

Kraina Czytania: A teraz może zacznijmy od początku. Jak zaczęła się Pani przygoda z pisaniem?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Pisałam od zawsze i być może to nieco oklepane i powszechne, ale taka jest prawda i nie zamierzam jej zmieniać, ani upiększać. Zaczęłam od drobnych form, zresztą do dzisiaj bardzo lubię opowiadania, uważam, że wymagają one wielkiej dyscypliny i umiejętności autora, gdzie ze względu na ograniczoną objętość, trzeba zmieścić się z pomysłem i zrobić to tak, aby nie ucierpiała na tym fabuła. Tak więc najpierw opowiadania, potem zaczęłam tworzyć pierwsze zarysy powieści. Pomysłów zawsze miałam mnóstwo, gorzej z czasem i chyba przekonaniem samej siebie, że należałoby spróbować. Ale w końcu chyba dojrzałam do tego i tak w 2010 roku ukazał się mój debiut. Od tamtego czasu cały czas się rozwijam i z każdym dniem ćwiczę „literę”.

Kraina Czytania: Skąd czerpie Pani inspirację? Czy przed rozpoczęciem pracy nad daną książką robi Pani jakiś plan? A może notuje Pani w punktach kolejność wydarzeń, jakie mają nastąpić w powieści?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Inspiracja tak naprawdę jest wszędzie. W zasłyszanej historii, obejrzanym filmie, usłyszanej piosence, przeczytanej książce, artykule, rozmowie z sąsiadką. Takie drobne elementy, skrawki, które wpadają mi do ucha i gdy w pewnym momencie coś zaiskrzy, szybko to zapisuję, aby nie umknęło. Gdy już mam wstępny pomysł, ideę, koncepcję, wówczas tworzę zarysy bohaterów i również ich opisuję. Wygląd, charakterystyczne cechy, sposób bycia, imiona. Czasami robię konspekt na kilka najbliższych rozdziałów, innym razem siadam i piszę „na żywioł”. Nie ma reguły.

Kraina Czytania: Przeglądając Pani dorobek literacki natknęłam się na powieść pod tytułem „Dirty World”, która została wydana w Stanach Zjednoczonych. Ta pozycja niesamowicie mnie zaintrygowała. Bądźmy szczerzy, ale nie ma w Polsce zbyt wielu autorów, którzy mieliby możliwość publikowania poza granicami naszego kraju. Przebić się na rynek zachodni jest dość trudno. Jak Pani się to udało?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Wbrew pozorom wcale nie było to takie trudne. A wydanie tam tej książki to jeden z szalonych pomysłów, które czasami przychodzą mi do głowy. Jednakże ta powieść na pewno ukaże się także w Polsce, to jedna z moich pierwszych opowieści, ale ze względu na bardzo dramatyczną wymowę należy do moich ulubionych tekstów.

Kraina Czytania: Jak do tej pory miałam przyjemność przeczytania jedynie Pani opowiadania „W pogoni za mordercą”, które ukazało się w pracy zbiorowej pod tytułem „Książki moja miłość”, a które miałam możliwość recenzować na swoim blogu. W związku z tym, którą ze swoich książek poleciłaby mi Pani, jako osobie, która dopiero zamierza zapoznać się z Pani twórczością literacką? Która powieść byłaby najlepsza na początek? A może ta, która jest Pani najbliższa?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Nie wiem, co Pani lubi, ale skoro czytała Pani to opowiadanie kryminalne, to zapraszam w lutym do księgarń, kiedy ukaże się wznowienie mojego „śląskiego” kryminału „Szósty”, wydane przez wydawnictwo Replika. A teraz, jeśli lubi Pani zagmatwane ludzkie losy, to proponuję pierwszą część trylogii o braciach Borowskich, czyli „Zakręty losu” lub opowieść o wyborach, tajemnicy z przeszłości i błędnych życiowych decyzjach, o których może Pani przeczytać w mojej najnowszej książce „Zakład o miłość”. Przy okazji zapraszam do lektury grudniowego Bluszcza, gdzie znajdzie się recenzja tej właśnie powieści i wywiad ze mną. 

Kraina Czytania: A teraz może zapytam o Pani plany na przyszłość. Z pewnością pracuje już Pani nad kolejną powieścią. Czego możemy spodziewać się, jako czytelnicy, po kolejnej książce Pani autorstwa?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: W tej chwili pracuję nad powieścią „Lepsze jutro”, której akcja rozgrywa się w moim rodzinnym mieście, Wałbrzychu. Będzie to historia samotnego ojca dwóch synów, właściciela kilku kasyn i restauracji i znanej polskiej aktorki, która przyjeżdża do Wałbrzycha na premierę swojego najnowszego filmu. W książce będą liczne reminiscencje, powroty do przeszłości, mnóstwo dramatyzmu, akcji sensacyjnej i uczuć.

Kraina Czytania: Przeglądając blogi literackie można zauważyć, że wiele młodych ludzi tworzy swoje własne dzieła, których nie chowa „do szuflady”, ale dzieli się nimi z innymi użytkownikami Internetu. Niemniej, osoby te czasami nie mają po prostu odwagi, aby wysłać tekst do wydawnictwa, uważając, że nie jest jeszcze na tyle doskonały, aby myśleć o jego publikacji w formie książki. Co doradziłaby Pani takim właśnie młodym ludziom z wyobraźnią, marzącym o karierze pisarskiej? Czy, Pani zdaniem, jest jakaś uniwersalna recepta na odniesienie sukcesu na rynku literackim?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Nie ma na to żadnej recepty. Jedynie wiara w siebie, nieustępliwość, szlifowanie dotychczasowych umiejętności i zawsze obecna pasja. To ona decyduje o tym, jacy jesteśmy, co robimy i jak to robimy. Mogę jedynie poradzić młodym twórcom, żeby ciągle się rozwijali, robili to, co kochają i nie zrażali się niepowodzeniami. Jeśli naprawdę wierzą w to, co robią, to wkrótce osiągną zamierzony cel. Przecież tak właśnie jest niemal z każdą rzeczą w naszym życiu.

Kraina Czytania: Za kilka tygodni Boże Narodzenie. Czy jest jakaś specjalna książka, którą chciałaby Pani dostać pod choinkę?

Agnieszka Lingas-Łoniewska: W tej chwili zamierzam kupić książkę Danuty Wałęsy, bardzo zainteresowała mnie ta pozycja i to mógłby być doskonały prezent pod choinkę.

Kraina Czytania: Pani Agnieszko, bardzo serdecznie dziękuję za wywiad. Natomiast w imieniu swoim oraz wszystkich Czytelników mojego bloga chciałabym życzyć Pani spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a także ogromnej weny twórczej i samych fantastycznych recenzji.

Agnieszka Lingas-Łoniewska: Również dziękuję za zaproszenie, a Pani i wszystkim Czytelnikom życzę zdrowych rodzinnych Świąt, a w 2012 roku realizacji wszystkich zamierzeń, nawet tych najbardziej szalonych i, wydawać by się mogło, nieosiągalnych.

 

Z Agnieszką Lingas-Łoniewską rozmawiała Agnieszka

(Kraina Czytania)

 

prawa autorskie zastrzeżone

czwartek, 01 grudnia 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

  • LITERAT MAJA 2013

    AGNIESZKA STEUR Kraina Czytania: Witam Cię serdecznie na moim blogu i dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę w ramach cyklu „Literat Miesiąca”. Ag

  • LITERAT KWIETNIA 2013

    HANNA CYGLER Kraina Czytania: Serdecznie witam Panią na moim blogu i dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia. Na początek zadam chyba dość proste pytanie. C

  • LITERAT MARCA 2013

    JANUSZ KORYL Kraina Czytania: Dziś na łamach mojego bloga niezwykły wywiad. Rozmowa z dziennikarzem, poetą i prozaikiem, Panem Januszem Korylem, autorem poch

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2011/12/01 17:01:00
Bardzo sympatyczny, ciepły wywiad. No i miłe życzenia świąteczne, z które autorce dziękuję:) Bardzo wartościowy jest twój cykl.
-
2011/12/01 17:19:14
Dziękuję Danusiu :-) Staram się jak mogę, żeby ten blog miał jakąś wartość. A od dzisiaj można głosować na Literata Roku. W bocznej szpalcie jest sonda. Jeszcze o tym napiszę na blogu :-)
-
felicja79
2011/12/01 17:56:33
Nie znałam tej autorki. Napisała już sporo książek i wciąż pisze. Jak Ci się udało ją namówić na wywiad? :-)
-
2011/12/01 18:09:58
Felicjo, Pani Agnieszka to bardzo miła osoba i już od jakiegoś czasu nosiłam się z tym, żeby zaprosić ją do siebie. No i udało się :-) A jak to się stało? Otóż, mój blog ma stronę na Facebook'u i tam zawieramy różne wirtualne znajomości. Taką znajomość zawarłam również z Panią Agnieszką. Zresztą podobnie było z Panią Marią Ulatowską i Panią Ewą Gudrymowicz-Schiller. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda mi się przeprowadzić taki wywiad z kimś znanym na rynku wydawniczym :-)
-
avo_lusion
2011/12/01 18:41:01
Kochana, to oczywiste, że Twój blog ma wartość!!! I to ogromną;)
-
2011/12/01 18:44:50
To miłe, że tak uważasz :-)
-
bujaczekowna
2011/12/01 20:45:55
Bardzo ciekawy wywiad ;)
-
Gość: Kornelia Romanowska, *.globalconnect.pl
2011/12/01 20:58:08
Ciekawy wywiad :) Miło się czytało ;)
-
bookfa
2011/12/01 23:23:44
Wznowią "Szóstego"? Nie do wiary...
Interesujący wywiad. :)
-
ksiazkowka
2011/12/02 09:10:17
Gratuluję kolejnego świetnego wyboru na Literata Miesiąca. :) Z twórczością Pani Agnieszki muszę się w końcu zapoznać. :)
-
2011/12/02 10:01:10
@Bujaczekowna
Dziękuję :-)

@Kornelia Romanowska
Witam serdecznie Debiutantkę :-) Już jakiś czas temu miałam okazję na FB pogratulować "Puszki Pandory", a teraz robię to na swoim blogu. Czytałam opinie i nabrałam ochoty na lekturę. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się przeczytać powieść. A wywiad ciekawy tylko i wyłącznie za sprawą samej Pani Agnieszki :-)

@Bookfa
Na to wygląda, że wznowią "Szóstego". Skoro sama Autorka o tym mówi, to musi to być prawda :-)

@Ewa
A wiesz, że ja też jeszcze niczego nie czytałam autorstwa Pani Agnieszki, oczywiście oprócz tego krótkiego opowiadania. Normalnie wstyd z mojej strony :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)
-
bookfa
2011/12/02 11:59:18
Niestety...
-
2011/12/02 14:13:40
Bookfo, nie znam tej książki od strony fabuły, ale po Twoim "niestety..." wnioskuję, że nie masz najlepszego zdania o tej powieści. Czyżbyś ją czytała?
-
bookfa
2011/12/02 14:28:53
Czytałam oczywiście. Intryga kryminalna jest zupełnie ok ale wątek miłosny, opisany w sposób dla mnie nie do przyjęcia egzaltowany, zrobił z tego niskich lotów szmirę. Możesz przeczytać moją recenzję, tam znajdziesz więcej szczegółów.
Jeżeli włączysz trackback to się podepnę z tą recenzją, choć nie wiem czy to dobry pomysł akurat w tym przypadku ;/
-
2011/12/02 14:41:56
Teraz sobie przypominam, że u kogoś na blogu już dość dawno mignęła mi recenzja tej książki. Pamiętam, że ta dziewczyna nie zostawiła na Autorce suchej nitki (ale to nie było u Ciebie). Podobnie jak Ty, zwróciła uwagę na wątek miłosny i nie przebierała w słowach. Masz rację, że pod wywiadem nie bardzo pasuje podpinać recenzję, choć Trackback włączyłam. Może kiedyś sama przeczytam tę książkę, napiszę recenzję i wtedy podzielimy się swoimi wrażeniami :-)
-
Gość: Kasia P, *.adsl.inetia.pl
2011/12/02 19:42:07
Wywiad interesujący i świetnie przeprowadzony. A co do książki "Szósty" - czytałam i polecam, najlepiej wyrobić sobie zdanie samemu, mnie wątek miłosny nie wydawał się egzaltowany :)
-
2011/12/02 19:53:26
Witaj Kasiu, dziękuję za pochwałę, ale bez Pani Agnieszki trudno by mi było ten wywiad przeprowadzić :-) Bardzo bym chciała wreszcie coś przeczytać autorstwa Pani Agnieszki i wyrobić sobie własne zdanie, ale niestety nie mam możliwości, bo w moim mieście nie ma ani jednej jej książki. Z tego, co wiem nie ma ani w księgarniach, a w bibliotece to już w ogóle, choć namawiam panie, które tam pracują, żeby wreszcie coś z tym zrobiły. Ale bez skutku. Zawsze powtarzam, że ilu czytelników, tyle różnych opinii, więc nie chcę sobie wyrabiać zdania na podstawie recenzji innych osób. Poczekam aż stanie się "cud" i wreszcie do mojej miejscowości dotrze jakaś powieść Pani Agnieszki. Pozdrawiam :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?