Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

LITERAT LISTOPADA 2011

 

 

MAREK HŁASKO

 

 

"Dano ci życie, które jest tylko opowieścią.

Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni".

 

Marek Hłasko, "Sowa, córka piekarza"

 

 

 

 

Kalendarium życia

i twórczości Pisarza

 

 

1934; Marek Jakub Hłasko urodził się w Warszawie 14 stycznia jako jedyny syn Macieja i Marii z domu Rusinek.

1939; w dniu 13 września umiera ojciec Pisarza.

1939-1944; Marek Hłasko przebywa w Warszawie.

1944-1946; Pisarz wraz z matką mieszka kolejno w Mszczonowie, Częstochowie, Chorzowie i Białymstoku. Wrażenia z tułaczki spisuje w pamiętniku prowadzonym od 1945 roku.

1946-1948; Marek Hłasko mieszka we Wrocławiu, a w 1948 roku kończy szkołę podstawową.

1948-1949; Pisarz mieszka w Warszawie, gdzie podejmuje naukę między innymi w Państwowym Liceum Technik Teatralnych.

1950; Marek Hłasko wraca do Wrocławia. Kończy kurs samochodowy. Pracuje jako pomocnik kierowcy (między innymi w „Pagedzie” w Bystrzycy Kłodzkiej).

1951; Pisarz wraca do Warszawy. Pracuje jako kierowca. Powstają jego pierwsze utwory: „Baza Sokołowska” oraz pierwsza wersja „Sonaty marymonckiej” („Wilk”).

1952; Marek Hłasko pracuje w „Metrobudowie” w charakterze starszego referenta zaopatrzenia transportu, zaś w Spółdzielni WSS (Warszawska Spółdzielnia Spożywców) jako kierowca. W tym czasie jest również korespondentem terenowym „Trybuny Ludu”.

1953; Marek Hłasko pracuje w Przedsiębiorstwie Transportowym MHD jako referent zaopatrzenia. Poznaje Igora Newerlego, dzięki któremu otrzymuje trzymiesięczne stypendium ZLP (Związek Literatów Polskich). Przerywa pracę zawodową.

1954; Marek Hłasko uczestniczy w Zjeździe Młodych Pisarzy w Oborach. W „Almanachu młodych” ukazuje się „Baza Sokołowska”. W prasie (między innymi w „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”) również ukazują się jego utwory. Współpracuje z Władysławem Broniewskim przy wyborze wierszy dla „Iskier”.

1955; Marek Hłasko obejmuje dział prozy w „Po prostu”, gdzie zamieszcza swe artykuły publicystyczne. W prasie ukazują się opowiadania, które złożyły się później na „Pierwszy krok w chmurach”. Rozpoczyna pracę nad „Cmentarzami”. Opowiadanie „Robotnicy” otrzymuje specjalną Nagrodę Pracy na konkursie literackim V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie.

1956; Marek Hłasko zostaje członkiem Związku Literatów Polskich. Ukazuje się tom opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. W prasie ukazują się kolejne opowiadania. Radio nadaje słuchowisko według opowiadania „Pętla”.

1957; Marek Hłasko opuszcza redakcję „Po prostu”. Wchodzi w skład komitetu redakcyjnego planowanego pisma „Europa”. Ukazuje się drugie wydanie „Pierwszego kroku w chmurach”, a w czasopismach nowe opowiadania i fragmenty powieści. Pisarz podejmuje współpracę z filmem (współautor dialogów w „Skarbie kapitana Martensa”, współautor scenariusza „Końca nocy”). Nasilają się polemiki prasowe wokół jego twórczości.

1958; Marek Hłasko otrzymuje Nagrodę Literacką Wydawców. Ukazuje się trzecie wydanie „Pierwszego kroku w chmurach”. Pisarz jest współautorem scenariuszy filmów „Pętla” i „Ósmy dzień tygodnia”. Wyjeżdża do Paryża, potem przebywa w Szwajcarii, Włoszech, Berlinie Zachodnim. Starania o przedłużenie paszportu nie odnoszą skutków. W prasie polskiej nasilają się ataki na Hłaskę. „Kultura” (Paryż) i „Wiadomości” (Londyn) przyznają Pisarzowi swe doroczne nagrody za „Cmentarze”, które ukazały się w Paryżu.

1959; Marek Hłasko wyjeżdża do Izraela. Współpracuje z czasopismem „Maariw”, w którym drukuje między innymi „Bezwarunkową kapitulację” i „Hotel z niekrępującym wejściem”.

1961; Pisarz wraca do Europy. W Londynie bierze ślub z Sonią Ziemann. Ukazuje się opowiadanie „Powiedz im, kim byłem”.

1962-1965; Pisarz przebywa w wielu krajach, między innymi we Francji, RFN, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Izraelu.

1962; Ukazują się opowiadania: „Miesiąc Matki Bożej”, „Szukając gwiazd”, „Brudne czyny”.

1963; Ukazują się „Opowiadania”.

1964; Ukazuje się tom „Wszyscy byli odwróceni” oraz „Brudne czyny”.

1965; Pisarz rozstaje się z żoną. Ukazuje się opowiadanie „Drugie życie psa”.

1966; Marek Hłasko wyjeżdża do USA. Ukazują się: „Nawrócony w Jaffie”, „Opowiem wam o Esther”, „Piękni dwudziestoletni”.

1967; Pisarz przebywa w Kalifornii, głównie w Los Angeles. Ukazują się „Listy z Ameryki”.

1968; Pisarz zdobywa licencję pilota. Ukazuje się „Sowa, córka piekarza” (Polska Fundacja Kulturalna, Londyn). Powstaje powieść pod tytułem „The Riceburners” (tytuł polski: „Palcie ryż każdego dnia”).

1969; Rozwód z Sonią Ziemann. Pisarz wraca do Europy. Podpisuje kontrakt na film w Izraelu. 14 czerwca następuje zgon pisarza w Weisbaden (RFN). Marek Hłasko najprawdopodobniej zmarł w wyniku przedawkowania leków.

1975; Matka Marka Hłaski sprowadza zwłoki syna do kraju. Grób Pisarza znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

1976; W Warszawie ukazują się „Opowiadania”. Tom zawiera utwory z „Pierwszego kroku w chmurach” oraz niektóre opowiadania drukowane w prasie polskiej w latach 1954-1957.

 

 

na podstawie: B. Rudnicki, Marek Hłasko, Wyd. PIW, Warszawa 1983.

 

 

 

źródło fot.

 

 

prawa autorskie zastrzeżone

wtorek, 01 listopada 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

  • LITERAT MAJA 2013

    AGNIESZKA STEUR Kraina Czytania: Witam Cię serdecznie na moim blogu i dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę w ramach cyklu „Literat Miesiąca”. Ag

  • LITERAT KWIETNIA 2013

    HANNA CYGLER Kraina Czytania: Serdecznie witam Panią na moim blogu i dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia. Na początek zadam chyba dość proste pytanie. C

  • LITERAT MARCA 2013

    JANUSZ KORYL Kraina Czytania: Dziś na łamach mojego bloga niezwykły wywiad. Rozmowa z dziennikarzem, poetą i prozaikiem, Panem Januszem Korylem, autorem poch

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2011/11/01 18:42:55
O! :) Bardzo lubię Marka Hłaskę, czytałam sporo jego utworów :) Nawet byłam na jego grobie na Powązkach.
-
felicja79
2011/11/01 21:48:14
Ja też bardzo lubię opowiadania Marka Hłaski :-). Szczególnie "Najświętsze słowa naszego życia". Miał niesamowity talent.
-
2011/11/02 09:49:13
Czytałam "Miłosne gry Marka Hłaski", miał bardzo bogate życie emocjonane. Zainteresowałam się jego osobą, ponieważ jest obecny w wielu wspomnieniach Osieckiej, której twórczość ostatnio polubiłam.
-
2011/11/02 15:36:40
A ja zainteresowałam się Markiem Hłasko dzięki mojemu koledze, który jest jego zagorzałym fanem. W związku z tym postanowiłam, że dowiem się czegoś więcej o tym pisarzu i tak zrodził się pomysł, że napiszę o nim w listopadzie. A ponieważ listopad to taki szczególny miesiąc, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli, Marek Hłasko wydawał mi się najwłaściwszy na tym miejscu.

Pozdrawiam serdecznie :-)
-
avo_lusion
2011/11/03 09:58:05
Ja lubię Pętlę no i Piękni dwudziestoletni.
-
2011/11/03 16:02:31
A ja zdecydowanie muszę nadrobić zaległości w twórczości M. Hłaski :-)
-
avo_lusion
2011/11/04 09:53:07
Będzie ci się podobał, ale najpierw mój Rowerzysta, proszę! :)
-
2011/11/04 14:28:04
Właśnie skończyłam czytać Twojego "Rowerzystę" i recenzja będzie już dziś :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?