Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

LITERAT PAŹDZIERNIKA 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JOANNA BUJAK

 

 

Dzisiaj w ramach comiesięcznego cyklu „Literat Miesiąca” mam przyjemność przedstawić Wam Pisarkę, która już od dłuższego czasu spędzała mi sen z powiek. Nie ukrywam, że bardzo zależało mi, aby Pisarka ta pojawiła się na łamach mojego bloga albo w formie recenzji którejś z Jej książek, albo też jako literat danego miesiąca. Jak widzicie moje marzenie wreszcie się spełniło. W związku z tym w bieżącym miesiącu moim Gościem jest Pani Joanna Bujak. Autorka dwóch wspaniałych powieści czytelnikom znana jest bardziej jako J.D. Bujak, gdyż tak właśnie podpisuje swoje książki. Panią Joannę poznałam wirtualnie już jakiś czas temu, kiedy obie publikowałyśmy na tym samym portalu literackim – opowiadania.pl. Pamiętam, jak wówczas czytelnicy zachwycali się fragmentami powieści pod tytułem „Lista”. Cieszę się, że dane mi było znaleźć się wśród tych czytelników. Dlatego jest mi bardzo miło, że Pani Joanna zgodziła się gościć na łamach mojego bloga.

Musicie też wiedzieć, że Pani Joanna to niezwykle miła osoba, która właśnie wkracza w świat polskiej literatury. Dlatego też bardzo cieszę się, że dane mi było ją poznać. A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko oddać głos mojemu dzisiejszemu Gościowi.

 

Kraina Czytania: Jak zaczęła się Pani przygoda z pisarstwem?

J.D. Bujak: Od serwisu opowiadani.pl. Tam kilka lat temu zamieściłam kilka rozdziałów mojej pierwszej powieści „Lista”. Uważałam, że zdobyte w ten sposób opinie będą bardziej obiektywne niż, kiedy dałabym powieść do przeczytania, na przykład, komuś z rodziny. Strasznie się bałam pierwszych komentarzy. Byłam przekonana, że powieść się nie spodoba. Nie wierzyłam w siebie. Na szczęście „Lista” szybko zrobiła się bardzo popularna na serwisie. Kiedy jej część wygrała miesięczny konkurs na najlepsze opowiadanie, zdecydowałam się wysłać „Listę” do wydawnictwa…

Kraina Czytania: Jest Pani Autorką dwóch powieści, które jak zdążyłam zauważyć odnoszą ogromny sukces. Mam tutaj na myśli Pani debiutancką powieść pod tytułem „Lista” oraz ostatnią, zatytułowaną „Spadek”. Pamiętam, że czytelnicy zachwycali się nimi jeszcze przed ukazaniem się książek drukiem, kiedy można było przeczytać ich fragmenty w serwisie opowiadania.pl. Skąd czerpie Pani inspirację i która z tych dwóch powieści jest Pani bliższa?

J.D. Bujak: Pomysły „przychodzą” same od siebie. Najczęściej w najbardziej niespodziewanym momencie, na przykład pod prysznicem, czy podczas spaceru z psem. Dlatego staram się je zapisywać możliwie jak najszybciej, aby mi nie umknęły. Obie powieści są dla mnie ważne, może dlatego, że każda jest z innego gatunku i w innym stylu.

Kraina Czytania: Co sprawia Pani największą trudność podczas pisania, a która część pracy nad książką jest najłatwiejsza i najprzyjemniejsza?

J.D. Bujak: Najgorszy i najbardziej czasochłonny jest początek. Trzeba stworzyć postacie, nadać im nazwiska, cechy charakteru… W tym samym czasie szukam odpowiedniego miejsca gdzie będzie działa się akcja – miejscowości, ulicy, domu. Wreszcie zebranie odpowiednich informacji, zdobycie jakiejś wiedzy w różnych tematykach, zrobienie notatek, uporządkowanie… Wszystkie te czynności zajmują sporo czasu, ale są niezbędne. Później już idzie znacznie szybciej i praca nad powieścią jest bardzo przyjemna.

Kraina Czytania: Który z pisarzy polskich, bądź światowych jest dla Pani wzorem do naśladowania?

J.D. Bujak: Moim wzorem jest Dean Koontz. Świetnie umie stopniować napięcie w książce i genialnie miesza ze sobą różne gatunki literackie, tworząc niepowtarzalny, charakterystyczny klimat w swoich powieściach.

Kraina Czytania: Na koniec chciałabym jeszcze zapytać o Pani plany na przyszłość. Czy pracuje Pani już nad kolejną powieścią? Jeśli tak, to czego mogą spodziewać się czytelnicy po kolejnej książce Pani autorstwa?

J.D. Bujak: Kolejne dwie powieści są tematycznie zbliżone do „Listy”, czyli balansują na pograniczu sensacji i thrillera. Pierwsza z nich powinna pojawić się w sprzedaży w zimie. W mojej głowie natomiast już dojrzewa pomysł na kolejną powieść, tym razem nawiązującą do „Spadku”, jednakże to się może jeszcze zmienić…

Kraina Czytania: Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę ogromnej weny twórczej oraz samych bestsellerów.

 

 

Z Joanną Bujak rozmawiała Agnieszka

(Kraina Czytania)

 

 

Już niedługo na moim blogu będziecie mogli przeczytać recenzję najnowszej powieści Pani Joanny pod tytułem „Spadek”.

 

prawa autorskie zastrzeżone

sobota, 01 października 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

  • LITERAT MAJA 2013

    AGNIESZKA STEUR Kraina Czytania: Witam Cię serdecznie na moim blogu i dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę w ramach cyklu „Literat Miesiąca”. Ag

  • LITERAT KWIETNIA 2013

    HANNA CYGLER Kraina Czytania: Serdecznie witam Panią na moim blogu i dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia. Na początek zadam chyba dość proste pytanie. C

  • LITERAT MARCA 2013

    JANUSZ KORYL Kraina Czytania: Dziś na łamach mojego bloga niezwykły wywiad. Rozmowa z dziennikarzem, poetą i prozaikiem, Panem Januszem Korylem, autorem poch

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ksiazkowka
2011/10/01 16:37:28
Dużo dobrego słyszałam o twórczości tej pani, ale jeszcze nic nie czytałam. Może poczekam na Twoja recenzję "Spadku"?:)
-
2011/10/01 16:42:43
Ewo, już na starcie mogę Cię zapewnić, że się nie zawiedziesz. "Lista" po prostu mrozi krew w żyłach. "Spadek" powinnam zrecenzować już w przyszłym tygodniu :-)
-
avo_lusion
2011/10/01 16:43:37
Kolejny, wspaniały wywiad. Gratuluję. Autorkę polubiłam. Zaskoczył mnie jej literacki wzór, Dean Koontz... Czekam w takim razie na recenzję "Spadku".
-
2011/10/01 16:45:08
Danusiu, w przyszłym tygodniu powinnam napisać o "Spadku" :-)
-
bibliotekarkaczyta
2011/10/03 16:55:22
Nie znam twórczości tej Pani, więc czekam na Twoją recenzję:)
-
2011/10/03 17:01:55
Bibliotekarko, zachęcam Cię już dziś do przeczytania "Listy" lub "Spadku". Na pewno się nie zawiedziesz, jeśli lubisz czuć dreszcze na plecach podczas czytania. A moja recenzja już niebawem :-)
-
avo_lusion
2011/10/03 17:49:19
Hej, możesz podać kod do bannerka na literacki blog roku? Nie mogę tego znaleźć :(
-
2011/10/03 17:54:46
Napiszę Ci zaraz w mail'u co masz zrobić :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?