Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Hollywood, czyli Święty Gaj

 

Nora Roberts

 

        Koniec Rzeki

 

 

 

Wydawnictwo: KSIĄŻNICA
Katowice 2007
Tytuł oryginału: River’s End

 

 

Niedawno na Facebook’u natrafiłam na dyskusję dotyczącą książek Nory Roberts. Dyskusję tę zapoczątkowało Wydawnictwo HARLEQUIN-MIRA. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie to Wydawnictwo, obok AMBER, przoduje w Polsce w publikowaniu powieści Nory Roberts. Przyznam się Wam, że wzięłam udział w tej dyskusji. Kierowało mną nie tyle wypowiedzenie się w kwestii twórczości Pisarki, ile możliwość poznania opinii innych na ten temat. W dyskusji brały udział także osoby prowadzące blogi książkowe. A teraz czego się dowiedziałam. Otóż, zauważyłam, że na wielu czytelniczkach Nora Roberts potrafi zrobić takie wrażenie, że po jej powieści sięgają „na ślepo”. Wystarczy, że na okładce zobaczą nazwisko Pisarki, a książka jest już w ich posiadaniu. O sobie mogę również śmiało powiedzieć, że jestem właśnie w tej grupie czytelniczek, które „w ciemno” kupują książki Nory, pomimo że Autorka ma na swoim koncie zarówno wzloty, jak i upadki. Natomiast jeśli chodzi o „Koniec Rzeki”, to mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to jeden z jej wzlotów, co bardzo mnie cieszy.

Moja dzisiejsza recenzja powieści Nory Roberts nie jest przypadkowa. Dlaczego? Otóż, Wydawnictwo HARLEQUIN-MIRA dzień 20 października 2011 roku ogłosiło jako „Dzień Nory Roberts”. W związku z tym, Wydawnictwo wprowadziło dwudziestoprocentowy rabat na wszystkie książki Nory Roberts. Akcja trwa do godziny 24.00!

 

 

Nie wiem, czy wiecie, ale Hollywood bardzo często nazywane jest „Świętym Gajem”. Termin ten pochodzi jeszcze z czasów Starożytnej Grecji. Wówczas pojęcie to oznaczało ustronne miejsce, gdzie przechadzali się i nauczali filozofowie. Przeważnie starsi myśliciele nauczali tych młodszych. Pierwszy „Święty Gaj” istniejący w Starożytnej Grecji z czasem został zniszczony, gdyż drzewa wycięto, aby zbudować pierwszą szkołę, co stanowiło symbol upadku wolnej myśli. Obecnie pod Akademos usilnie podszywa się Fabryka Złudzeń w Stanach Zjednoczonych (Hollywood), która ma na celu poprzez manipulację przejąć władzę nad światem. 

Akcja powieści „Koniec Rzeki” rozgrywa się w środowisku, gdzie wielkie pieniądze i sława stanowią najważniejszy cel w życiu. Niemniej jednak ani sława, ani nawet największe bogactwo świata nie jest w stanie uchronić przed tragedią.

Julie MacBride i Sam Tanner stanowią najpiękniejszą parę Hollywood. Oboje są wziętymi aktorami, robiącymi karierę w zawrotnym tempie. Ona to złotowłosa piękność, na widok której wzdychają wszyscy mężczyźni świata, zaś on to najprzystojniejszy amant kina końca lat siedemdziesiątych. Ich życie to niemal sielanka. Mieszkają w jednym z pałaców Beverly Hills. Mają śliczną czteroletnią córeczkę o wdzięcznym imieniu „Olivia”. Ale to tylko pozory. Prawdę o ich związku zna jedynie siostra pięknej aktorki, Jamie Melbourne. Tak naprawdę Julie MacBride jest ofiarą swojego męża. Sam wpadł w uzależnienie od narkotyków, zdradza Julie z kim popadnie, a nawet posuwa się względem niej do przemocy fizycznej, a do tego jest jeszcze stałym bywalcem nocnych klubów Los Angeles. Jego urojenia o zdradach żony niweczą wszystko. Po pięknej miłości, jaka ich łączyła nie ma już ani śladu. Jednak Julie nadal go kocha i pragnie, aby zaczął się leczyć. W pewnym momencie decyduje się odejść od męża, aby nim wstrząsnąć. Ale to za mało. Sam nie chce pójść na odwyk, a wręcz przeciwnie. Jego agresja wobec żony i dziecka staje się coraz silniejsza.

Pewnej sierpniowej nocy 1979 roku mała Olivia, śpiąca w swojej sypialni słyszy podniesione głosy dochodzące z dołu domu, a potem przeraźliwy krzyk matki. Nieśmiało wychodzi ze swego pokoju i po cichutku schodzi po schodach, aby nie zwrócić na siebie uwagi. Kiedy jest już na samym dole widzi jak jej ojciec pochyla się nad ciałem jej matki, które tonie we krwi, a w ręce trzyma ociekające krwią nożyce. Gdy Sam widzi, dziecko stara się je zawołać, ale przerażona Olivia ucieka i ukrywa się w szafie. Nie chce, aby „potwór” ją znalazł. Jeszcze wtedy nie wie, że ten obraz i ten „potwór” będzie ją prześladował przez wiele lat życia.

Po jakimś czasie, ukrytą w zakamarkach szafy dziewczynkę odnajduje jeden z policjantów, którzy przybyli na miejsce zbrodni. Frank Brady to pierwsza osoba, której maleńka Olivia jest w stanie zaufać. To właśnie jemu jakimś cudem udaje się wyciągnąć dziewczynkę z szafy i oddać w ręce cioci Jamie. Teraz już tylko ona jej pozostała, gdyż wszystko wskazuje na to, że Sam Tanner jest odpowiedzialny za śmierć Julie. To jego dziewczynka widziała pochylonego nad zwłokami matki. To jego odciski palców znajdują się na feralnych nożycach. To on wtargnął do domu pod wpływem alkoholu i narkotyków. To on doprowadził do rozpadu małżeństwa. Dodatkowo pogrąża go zeznanie Olivii, która stanowczo twierdzi, że „potwór zabił jej mamę”. Takie właśnie przeświadczenie będzie w niej tkwić przez kolejne dwadzieścia lat jej życia. Dwadzieścia lat, które jej ojciec spędzi w więziennej celi. Ale czy słusznie? Czy to naprawdę on z zimną krwią wbijał nożyce w Julie MacBride?

Mija kilka lat. Olivia jest już nastolatką. Po śmierci matki zamieszkała z dziadkami, którzy w pięknym zakątku stanu Kalifornia prowadzą schronisko o nazwie „Koniec Rzeki”. Aby chronić Olivię przed mediami, Val i Rob MacBride zapewnili jej ucieczkę od świata, w którym się urodziła. Dziewczynka nie chodzi do szkoły. Nie ma przyjaciół. Jej nauką zajmuje się babcia, a jej przyjacielem jest przyroda. Olivia chce zostać przewodnikiem wycieczek. Chce oprowadzać grupy turystów i opowiadać im o pięknie przyrody. Wydaje się, że tamtą tragiczną noc wymazała z pamięci na zawsze. Ale pewnego dnia, kiedy nie ma nikogo w domu, Liv znajduje na strychu skrzynię, a w niej wszystko to, co dotyczyło jej matki. Są tam zdjęcia, wycinki z prasy, a nawet kasety z filmami, w których zagrała matka. W tym momencie w Olivii ożywają wspomnienia. Pierwszą rzeczą, którą robi jest rozmowa z ciocią Jamie, po której decyduje się napisać do Frank’a Brady’ego. Policjanta, który uratował ją przed „potworem”.

Mijają kolejne lata. Olivia jest już na studiach. Pewnego dnia do drzwi jej mieszkania puka niesamowicie przystojny młody mężczyzna. Jego wizyta nie jest przypadkowa, ale dziewczyna tego nie wie. Tym mężczyzną jest Noah Brady, syn Frank’a. Chłopak żyje jej historią odkąd skończył dziesięć lat. Nie może zapomnieć przerażonej dziewczynki, która z krzykiem wybiegła z domu ciotki. Taką scenę widział wówczas na jednej ze stacji telewizyjnych. Noah pracuje dla „New York Times’a”, ale tak naprawdę chce zostać pisarzem. Fascynują go niewyjaśnione zbrodnie i to o nich chce pisać w swoich książkach. Jedną z nich jest zamordowanie Julie MacBride. To właśnie to sprowadza go do Olivii. Chce z nią o tym porozmawiać. Najpierw z nią, a potem z resztą jej rodziny. Od czasu, kiedy Noah widział Olivię po raz pierwszy, bardzo się zmieniła. Wówczas miała dwanaście lat, a on wraz z rodzicami na jej zaproszenie spędzał wakacje w schronisku. Teraz już wie, że Liv jest dziewczyną, której szukał przez całe życie. Ale kiedy na jaw wychodzi prawdziwy powód jego wizyty, Olivia nie chce go znać.

Znowu mijają lata. Noah wciąż myśli o Olivii. Ale nie tylko o niej. Choć zdobył już sławę jako pisarz, to jednak sen z powiek nadal spędza mu książka o Julie MacBride i jej tragicznej śmierci. Pewnego dnia mężczyzna dostaje list od… Sam’a Tanner’a. Wyniszczony więzieniem i chorobą aktor chce jak najszybciej się z nim spotkać. Jego czas jest już policzony. W najlepszym wypadku zostało mu rok życia. Cierpi na nowotwór mózgu. To właśnie z tego powodu Sam Tanner pragnie opowiedzieć Noah swoją historię. I tak zaczyna się powrót do przeszłości. Do nocy, o której nikt nie chce pamiętać. Kto najbardziej straci na rozdrapywaniu starych ran? Dla kogo rozgrzebywanie przeszłości jest najmniej wygodne?

Cóż mogę dodać? Tym razem Nora mnie nie zawiodła. Nie napisała taniego romansidła, a trzymający w napięciu kryminał z wątkiem trudnej miłości. Olivia Tanner jest tutaj klasycznym przykładem dziecka, które przeżyta tragedia okalecza na całe życie. Izolacja od ludzi daje o sobie znać. Dziewczyna, oprócz najbliższej rodziny, nikomu nie ufa. Jej życie to przyroda i wśród niej czuje się najbezpieczniej. Ewentualna podróż do Los Angeles wyzwala w niej ataki panicznego lęku. Ta trauma trwa i nie wydaje się, aby miała się skończyć. Oczywiście Nora, jak zawsze, stawia na zbawienną moc miłości. To ona dodaje siły do walki z „potworami z przeszłości”.

 

 

Moja ocena: 5/6

 

Nora Roberts official website

Nora Roberts on Facebook

Nora Roberts Movies

źródło okładki

 

 

 

prawa autorskie zastrzeżone

czwartek, 20 października 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
wiosenka27
2011/10/20 19:55:28
Bardzo mi się podoba i jak tylko będe w księgarbni to zakupię tę książkę:)
-
avo_lusion
2011/10/20 19:56:53
Cieszę się, że Twoja ukochana pisarka napisała kolejną, świetną powieść:) Czy skorzystasz z rabatu? :) Zapewne w domu masz już sporą kolekcję jej książek ;)
-
bookfa
2011/10/20 22:24:10
Nora Roberts wypozycza sie tez swietnie w naszej bibliotece. Mamy w magazynie sporo jej powiesci, ktore co rusz ktos zamawia, wiec porosniecie kurzem im nie grozi ;)
-
ksiazkowka
2011/10/20 23:36:44
U Ciebie już kolejna książka pani Roberts, a ja jeszcze do jednej się nie przymierzyłam. ;)
-
2011/10/21 15:25:06
Wiosenko, myślę, że się nie zawiedziesz. W książce wiele się dzieje, dlatego nie jest nudna :-)

Danusiu, ta powieść wcale nie jest taka nowa, bo Nora napisała ją w roku 1999. Z rabatu już skorzystałam :-) Owszem, mam w domu całkiem sporą kolekcję jej książek, ale nie sposób mieć wszystkich. Nora zaczęła pisać na poważnie w roku 1978, więc tych powieści jest już całkiem sporo. W dodatku podpisuje się też pseudonimem J.D. Robb i pod nim wydaje kryminały :-)

Bookfo, w bibliotece, w której pracowałam przez jakiś czas również Nora świetnie się wypożyczała. Ktoś kiedyś porównał ją do fabryki i coś w tym jest :-)

Ewo, bądź przygotowana na to, że co pewien czas zobaczysz u mnie coś z fabryki Nory. Na chwilę obecną nie zamierzam jej zdradzić. A tę książkę, do której się przymierzasz wreszcie przeczytaj, bo jestem ciekawa Twojej opinii :-)


Pozdrawiam serdecznie :-)


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?