Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Stali się braćmi, choć nie łączyły ich więzy krwi

 

Nora Roberts

        

           Saga Rodu Quinnów

 

 

Jak już pisałam w moim artykule pod tytułem „Literatura kobieca wcale nie gorsza”, Nora Roberts należy do moich ulubionych pisarek, jeśli chodzi o amerykańską literaturę kobiecą. Możecie się śmiać lub nie, ale ja naprawdę lubię sobie czasem poczytać takie bajkowe romanse, gdzie z góry można przewidzieć zakończenie. Dla mnie jest to jakaś odskocznia od codzienności. Czasami po całym dniu pracy, dobrze jest przenieść się w świat, gdzie pomimo problemów, ludzie w nim żyjący i tak w końcu będą szczęśliwi. W życiu niestety często bywa inaczej. 

W związku z powyższym, aby nie zostać posądzoną o stronniczość celowo dopiero teraz chcę skupić się na jednej z powieści mojej ulubionej pisarki. Bardzo długo powstrzymywałam chęć napisania kilku słów na jej temat, aż wreszcie uznałam, że czas najwyższy to zrobić. Dzisiaj chcę się skupić na trylogii opowiadającej losy trzech mężczyzn, którzy pomimo, że nie byli braćmi „z krwi i z genów”, to jednak połączyło ich coś, czego niejednokrotnie brakuje w normalnych rodzinach, gdzie więzy krwi są czymś naturalnym. Jak wspomniałam jest to trylogia, dlatego też długo zastanawiałam się, czy każdą część zrecenzować oddzielnie, czy też wszystkie połączyć w jedną całość. Ostatecznie postanowiłam, że o wszystkich braciach Quinn opowiem Wam jednocześnie, więc przygotujcie się na sporą dawkę czytania :-)

Według „The New York Times Magazine” Nora Roberts to największa gwiazda literatury kobiecej. Jest ona obecnie najpopularniejszą autorką powieści kobiecych. Bardzo często nazywana jest „królową list bestsellerów” lub „mistrzynią romantycznego suspensu”. Jest autorką niezwykle oryginalnych i porywających książek, które stanowią efekt połączenia romansu, powieści sensacyjnej, przygodowej i obyczajowej. Jak do tej pory, Nora Roberts zdobyła wszelkie możliwe i najbardziej prestiżowe nagrody. Jest też pierwszą autorką, którą uhonorowano wpisem do Romance Writers of America Hall of Fame, czyli innymi słowy wpisano ją na Listę Sław Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów Romansów. Na całym świecie Nora Roberts uznawana jest za fenomen wydawniczy. Tworzy niezapomniane powieści dodające otuchy i pokazujące, w jaki sposób wychodzić życiu naprzeciw.

Saga Rodu Quinnów” to trylogia, z której każda część opowiada historię jednego z braci. Przed wielu laty Raymond i Stella Quinnowie adoptowali trzech dorastających chłopców – dzikich, trudnych oraz niezwykle mocno skrzywdzonych przez los. Stworzyli im pełen miłości i ciepła dom. Teraz tamci chłopcy są już dorosłymi mężczyznami, lecz mimo to nadal borykają się ze wspomnieniami mrocznej przeszłości. Wszyscy mają za sobą trudne dzieciństwo w biedzie i upokorzeniu. Bici i wykorzystywani przez swoich biologicznych rodziców, Cameron, Ethan i Phillip, znaleźli prawdziwy dom u Stelli i Raymonda Quinnów. Jednak, na krótko przed tragiczną śmiercią, Ray przygarnął kolejnego chłopca, Setha, i na łożu śmierci zobowiązał starszych synów do opieki nad najmłodszym z braci.

 

Wzburzone Fale

 

Wydawnictwo: Książnica
Katowice 1998
Tytuł oryginału: Sea Swept
 
 

 

Wzburzone Fale” to historia najstarszego z braci, Camerona, który został kierowcą wyścigowym i obecnie mieszka w Europie, gdzie wiedzie beztroskie życie. Jednak, gdy nieoczekiwanie otrzymuje wiadomość, że ojciec – człowiek, który go wychował i wbrew wszystkiemu pokochał – leży na łożu śmierci, rzuca wszystko i wraca do domu. Cameron musi wrócić do St. Christopher, aby jako pierwszy podjąć się opieki nad czwartym z braci – dziesięcioletnim Sethem, którego pochodzenie jest owiane tajemnicą. Czy przyzwyczajony do zupełnie innego życia Cam, poradzi sobie z wychowaniem małego i zbuntowanego chłopca?

 

Niebezpieczne Prądy

 

Wydawnictwo: Książnica
Katowice 1998
Tytuł oryginału: Rising Tide
 
 
 
 

 

Niebezpieczne Prądy” to kolejna część trylogii, w której Nora Roberts przedstawia losy drugiego z adoptowanych braci – Ethana. Doświadczenia życiowe sprawiły, że prawie trzydziestoletni dziś mężczyzna jest zbyt spokojny, milczący i niezwykle powściągliwy. Niemniej jednak, na jego psychice ciążą wspomnienia trudnego dzieciństwa, spędzonego w slumsach Waszyngtonu. Życie Ethana zmienia się, kiedy przejmuje opiekę nad Sethem, a dodatkowo staje się właścicielem rodzinnej firmy, natomiast w jego życiu pojawia się miłość, przed którą broni się od lat. Ale zanim otworzy jej drzwi do swojego serca, musi zmierzyć się ze swą mroczną przeszłością. Czy jest to możliwe?

 

 Spokojna Przystań

 

Wydawnictwo: Książnica
Katowice 1999
Tytuł oryginału: Inner Harbor
 
 
 
 

 

Spokojna Przystań” to losy trzeciego z braci, Phillipa, który prowadzi wygodne i dostatnie życie, mieszkając w Baltimore. Pracuje tam w agencji reklamowej i jednocześnie, podczas weekendów, pomaga braciom w rodzinnej firmie. Mężczyzna nie tylko żyje intensywnie, ale także pracuje na najwyższych obrotach. Po śmierci ojca wreszcie przychodzi jego kolej, aby zająć się małym, rozkapryszonym Sethem. Kiedy na jego życiowej drodze staje Sybill, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak poważne zmiany wprowadzi ona w jego życie i jak bardzo znajomość ta wpłynie na dotychczasowy obraz przeszłości.

Po „Braci Quinn” sięgnęłam już po raz drugi. Pamiętam, że wiele lat temu przeczytałam historię Camerona i Ethana, ale nie udało mi się dostać historii Phillipa. Teraz kiedy już miałam taką możliwość, żeby móc przeczytać wszystkie trzy części, zrobiłam to i nie żałuję. Zresztą, nigdy nie żałuję czasu spędzonego nad powieściami Nory Roberts, dlatego też moja ocena może nie być obiektywna, choć naprawdę się staram. Jak dla mnie powyższe powieści napisane są płynnym i dobrze czytającym się językiem. Wiem, że w tej kwestii wiele zależy od tłumaczenia.

Należy zauważyć, że Nora Roberts nie byłaby tą samą Norą, gdyby nie wplotła w fabułę swojej powieści jakiegoś porywającego romansu. Tak też jest i tym razem. W życiu każdego Quinna pojawia się piękna kobieta. Cameron ma swoją Annę, Ethan ma Grace, a Phillip zakochuje się w Sybill.

Podsumowując, mogę tylko dodać, że w końcu wyjaśnia się zagmatwane pochodzenie Setha. Nora, jak zwykle, trzyma czytelnika w niepewności do samego końca.

 

Moja ocena 6-/6

 

Nora Roberts official website

Nora Roberts on Facebook

Nora Roberts Movies on Facebook

 

źródło okładek 

 

prawa autorskie zastrzeżone

poniedziałek, 16 maja 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?