Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem ... - Kornel Makuszyński
Blog > Komentarze do wpisu

Nieposłuszny Kogucik

 

Ponieważ jutro mamy międzynarodowe święto naszych słodkich dzieciaczków, postanowiłam opowiedzieć Wam dzisiaj o bajeczce, na której ja się wychowałam, a którą niedawno znalazłam w swoich zbiorach książkowych. Ale to za chwilę. Na pewno zauważyliście, że od wczoraj na moim blogu jest nieco weselej. Zdecydowałam się umilić Wam czas, który tutaj spędzacie na czytaniu moich recenzji poprzez muzykę. Być może nie trafiłam w gust wszystkich, ponieważ stworzyłam własną listę przebojów opartą tylko na hitach lat 80. i wczesnych lat 90. Ten okres jest mi szczególnie bliski, gdyż jest to czas mojego dorastania i wiąże się z nim wiele wspomnień. Każda z tych piosenek ma dla mnie jakieś szczególne znaczenie. Mam wrażenie, że mój gust muzyczny zatrzymał się na latach 80. i chyba już tak zostanie. Bardzo żałuję, że teraz już nikt nie pisze takich przebojów. Dla mnie jest to najlepsza dekada, jeśli chodzi o muzykę. Mam nadzieję, że Wam również się spodoba. Życzę miłego słuchania i oczywiście czytania też :-)

 

************************************************

 

 

Aleksy Tołstoj

        

Kogucik – Złoty Grzebyczek

 

 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz
Zielona Góra 2010
Tytuł oryginału: Πeтушок - золотой гpeσeшок

  

 

Wydanie, które znalazłam u siebie na półce nie jest tak nowe, jak to, które widzicie. Moja książeczka pochodzi z 1985 roku i została wydana przez wydawnictwo Książka i Wiedza z Warszawy. Okładka bajeczki też jest inna niż ta, którą widzicie poniżej. Moja jest w kolorze morskim, a na niej Lis w stroju ludowym dźwiga pod pachą przerażonego Kogucika. Niemniej jednak, jest to wydanie tak stare, że na chwilę obecną trudno byłoby dostać tę bajeczkę w takiej formie, w jakiej mnie czytali ją moi rodzice. Pamiętam, że z biegiem czasu mój tato zdążył nauczyć się jej na pamięć i potem nie potrzebował już mieć przed oczami tekstu, żeby opowiadać mi ją przed snem.

„Kogucik – Złoty Grzebyczek” to rosyjska bajka ludowa, przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Opowiada ona o trzech przyjaciołach: Kocie, Drozdzie i Koguciku – Złotym Grzebyczku. Każdego dnia Kot i Drozd chodzą do lasu, aby narąbać drewna, natomiast Kogucika zostawiają w domu, żeby go pilnował. Ten fakt wykorzystuje przebiegły Lis, który za każdym razem przychodzi pod okno i śpiewa Kogucikowi piosenki. Pomimo surowych napomnień przyjaciół, Kogucik wychyla się przez okno i w tym momencie zostaje porwany przez Lisa, ale przyjaciele zawsze biegną mu na pomoc. Cała historia dobrze się kończy, choć ostatnie – trzecie porwanie Kogucika w oczach dziecka może wyglądać bardzo dramatycznie. W tym momencie, dziecko może obawiać się, że tym razem Kot i Drozd już nie będą w stanie mu pomóc.

Bajeczka ta może być niezwykle pouczająca dla małego dziecka, ponieważ uczy je, że nie wolno ufać każdemu, kogo spotyka się na swojej drodze. Poza tym, ciekawe jest tutaj również połączenie przyjaciół. Mam na myśli Kota i Drozda. Przecież wiadomym jest, że koty polują na ptaki. A tu pełna przyjaźń. Treść książeczki jest napisana prostym językiem. Jest krótka i zrozumiała dla dziecka. 

 

Moja ocena: 4+/6

 

W Dniu Międzynarodowego Dnia Dziecka życzmy wszystkim Dzieciakom, żeby ich buźki były wciąż uśmiechnięte, a ich małe serduszka szczęśliwe.

 

 źródło okładki

 

prawa autorskie zastrzeżone

wtorek, 31 maja 2011, krainaczytania

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:


Kornel Makuszyński - Patron Bloga

Napisz do mnie
Kraina Czytania

Follow on Bloglovin


Kraina Czytania
on Google+Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Lubię czytać


Co czytać?